Dziecko u dentysty: jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta u dentysty dziecięcego może być dla malucha sporym stresem. Warto zadbać, aby przebiegła ona przyjemnie i bezproblemowo. Pamiętajmy, że im lepiej się przygotujemy, tym większa szansa, że smyk polubi wizyty o stomatologa. O uzębienie należy dbać już od najmłodszych lat. Tylko w ten sposób uda nam się uchronić pociechę przed wieloma negatywnymi konsekwencjami i problemami, które mogą pojawić się w przyszłości.

Wybierz odpowiedni moment


Wielu ekspertów uważa, że z maluchem warto udać się do dentysty już w wieku trzech miesięcy, kiedy pojawiają się pierwsze zęby. Oczywiście taka wizyta nie przebiega jak standardowa i najprawdopodobniej nie zostanie ona zapamiętana przez smyka. Wykluwające się mleczaki warto jest kontrolować mniej więcej raz na trzy miesiące. Pierwsza „poważna” wizyta zalecana jest w wieku między 18, a 24 miesiącem życia. Zazwyczaj w tym okresie pojawiają się już rozmaite zmiany (np. próchnica butelkowa), którym należy przeciwdziałać. Niejeden rodzic zjawia się z pociechą u dentysty w wieku 3-4 lat. To zdecydowanie za późno!


Znajdź wyspecjalizowany gabinet


Dobry dentysta dziecięcy doskonale wie, jakie problemy mogą pojawić się w tak wczesnym wieku. Dodatkowym atutem jest fakt, że posiada on doświadczenie w pracy z małymi pacjentami. Pamiętajmy, że brzdące są nieprzewidywalne. Z pewnością wymagają one nie lada cierpliwości. Bez niej ciężko jest przeprowadzić leczenie stomatologiczne, a nawet wykonać badanie kontrolne. O wiele rozsądniej jest wybrać wyspecjalizowany gabinet. Może zdarzyć się tak, że w naszej bliskiej okolicy nie ma dentysty dziecięcego. W takiej sytuacji dobrze jest rozważyć dojazd do większego miasta. Pamiętajmy, że zdrowie maluszka jest najważniejsze. Jeśli wybierzemy niewłaściwego dentystę, to może on skutecznie zniechęcić pociechę do kolejnych wizyt.


Ucz poprzez zabawę


Maluszkowi trzeba przekazywać wiedzę o zębach już od pierwszych lat życia. Najlepiej uczyć poprzez zabawę. Warto jest zakupić kolorowe książeczki edukacyjne o tej tematyce. Przydatne mogą okazać się również zabawkowe akcesoria dentystyczne. Wspólnie z dzieckiem można przeprowadzać leczenie zębów lalek, czy też pluszaków. Ponadto dostępne są zestawy z ciastoliny, które świetnie obrazują wizytę u stomatologa. Nie można również zapomnieć o rozmaitych bajkach, które ułatwią przyswojenie podstawowej wiedzy. Dziecko musi być świadome, po co i dlaczego idzie do stomatologa. Wielu rodziców uważa, że wizyta z zaskoczenia pozwoli uniknąć strachu i płaczu. To wielka bzdura, która poważnie nadszarpnie zaufanie.

Umów się na konsultację

Warto wiedzieć, że pierwsza wizyta u dentysty może odbyć się nawet bez otwierania buzi. Wiele zależy od tego, na co gotowy jest smyk. Pierwsze spotkanie ze stomatologiem powinno być przyjemnością. Maluch musi złapać kontakt z lekarzem. Konsultacja będzie rozmową na temat zębów, czy też ich pielęgnacji. Oprócz tego specjalista może pokazać maluchowi posiadane przyrządy. Być może uda mu się je rozpoznać. W niektórych gabinetach mali pacjenci otrzymują w nagrodę naklejkę, czy też balona.

Umów się na wizytę z dzieckiem poprzez http://caleibiale.pl/oferta/stomatologia-dziecieca/

Bądź oparciem dla dziecka

Jeśli dziecko na pierwszej wizycie nie chce zejść z kolan rodzica, to nie warto jest zmuszać go do siedzenia na fotelu. Może zdarzyć się tak, że smyk wpadnie w prawdziwą histerię. Jest to zupełnie normalne i należy to przetrwać. Rodzic musi być oparciem w trudnych chwilach. Może okazać się, że maluch dopiero na drugiej lub trzeciej wizycie będzie chciał współpracować. Nie wolno krytykować, czy też porównywać do innych dzieci.