Dentysta dziecięcy a przyszłość maluchów

Słowo „dentysta” u nikogo nie wywołuje raczej przyjemnych emocji. Większość dorosłych wizytę stomatologiczną traktuje jako przykry obowiązek, który trzeba odhaczyć. Część jednak na samą myśl o leczeniu zęba czuje paraliżujący strach. Co ciekawe przyczyną silnego lęku z obawy przed dentystą w wieku dorosłym są nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości. Często sięgają one czasów wczesnego dzieciństwa i pierwszych wizyt u dentysty.

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do dbania o wygląd. Zęby niewątpliwie są jego ważną częścią. Kiedyś nie zwracało się na nie aż takiej uwagi. Aby jednak móc szczycić się pięknym hollywoodzkim uśmiechem trzeba przejść długą drogę. Najlepiej rozpocząć ją już w wieku dziecięcym. Rodzice myśląc o przyszłości dziecka powinni od najmłodszych lat oswajać pociechy z dentystą i częstymi wizytami. Wbrew pozorom pierwsze wrażenie jest w tej sprawie kluczowe. Nie wolno zrazić dziecka fundując mu od początku długich i bolesnych zabiegów. Pierwsze wizyty powinny mieć charakter adaptacyjny. Zazwyczaj w trakcie następuje zapoznanie dziecka z pracownikami, gabinetem i podstawowym sprzętem. Dzięki temu na następnych wizytach będzie ono miało do czynienia z czymś co zna, a to na pewno da większe poczucie bezpieczeństwa.

Wizyta u dentysty

Ponadto, jeśli w miarę wcześnie przyprowadzi się  dziecko do dentysty zęby nie zdążą się zepsuć. Przez to nie dopuścimy do bolesnych zabiegów. Samo lakierowanie zębów jest bardzo przyjemne i daje poczucie, że wizyty u dentysty są miłe i fajne. Pozwala ono na dostarczenie zębom fluoru w dużej dawce, co chroni je przez próchnicą.  Badania wykazały, że lakierowanie zębów 2-4 razy do roku sprawia, że szkliwo staje się kilkukrotnie bardziej odporne na działanie bakterii oraz kwasów, a próchnica zostaje zredukowana nawet o 40%.

Kolejnym popularnym zabiegiem zabezpieczającym zęby jest lakowanie. Choć obie te nazwy są dość podobne istnieje różnica pomiędzy jednym i drugim. Lakowanie to nic innego jak uszczelnienie bruzd w których w przyszłości mogłaby się rozwinąć próchnica za pomocą specjalnego laku. Zabiegowi lakowania poddaje się zarówno mleczne jak i stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (od czwórek do ósemek). Dentysta dziecięcy Kraków w ramach przyjemnych wizyt stosuje również kolorowe wypełnienia, które sprawiają że pobyt u dentysty jest miłą zabawą. Później  dziecko dbając o kolorowe zęby chętniej je szczotkuje.

Jak widać pierwsze wizyty u dentysty są znaczące i mogą odbić się na późniejszej kondycji zębów. Warto więc dokładnie przemyśleć wybór gabinetu. Jeżeli jeszcze jesteś przed – polecamy stomatolog dziecięcy kraków, który ma spore doświadczenie w pracy z dziećmi.