Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?

Dostępne dane statystyczne w sposób jednoznaczny dowodzą, że choroby zębów to nadal powszechny problem wśród Polaków. Co więcej, próchnica w zaawansowanych stadiach rozwoju coraz częściej jest diagnozowana u coraz młodszych osób.

Z pewnością, jedną z przyczyn opisywanego zjawiska jest utrudniony dostęp do leczenia stomatologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie można jednak pomijać również innego faktora, a mianowicie: naszych nieprawidłowych nawyków. Bardzo często jest bowiem tak, że zgłaszamy się do lekarza dentysty dopiero wtedy, gdy problem jest już naprawdę poważny, tj. ból chorego zęba staje się trudny do zniesienia.

Tymczasem, gabinet dentystyczny jest miejscem, które powinno być przez nas odwiedzane regularnie.

Dlaczego regularne wizyty u dentysty są tak ważne?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że lekarz specjalista stomatolog jest w stanie wykryć chorobę próchniczą już na wczesnych etapach rozwoju a także w tych zębach, których standardowo nie widzimy np. dokonując samodzielnego przeglądu w lusterku.

Leczenie próchnicy rządzi się natomiast prawami bardzo podobnymi do leczenia innych schorzeń: im wcześniej dojdzie do wykrycia nieprawidłowego stanu, tym leczenie jest szybsze oraz bardziej efektywne. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę z faktu, że rozwijający się w zębie stan próchniczy to prawdziwe siedlisko wciąż namnażających się bakterii. Ze względu na „dogodne” położenie bakterie mogą bez problemu migrować między innymi do gardła, zatok, żołądka a w niektórych przypadkach nawet do mózgu. To właśnie nieodpowiednia higiena jamy ustnej odpowiada między innymi za sporą część zachorowań na przewlekłe zapalenie zatok, które cechuje się nie tylko przykrym dla pacjenta przebiegiem ale również jest trudne w leczeniu.

Profilaktyka nowotworów jamy ustnej

Wbrew obiegowemu przekonaniu, lekarz specjalista stomatolog jest kompetentny nie tylko w zakresie rozpoznania oraz leczenie choroby próchniczej, lecz także w zakresie profilaktyki nowotworów jamy ustnej. Warto pamiętać, że każda zmiana np. na wewnętrznej stronie policzka, języku lub podniebieniu może być potencjalnie niebezpieczna, i to również wtedy, gdy nie jesteśmy nałogowymi palaczami. Jedynie wykonywanie regularnych kontroli stomatologicznych pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie potencjalnie groźnych zmian a następnie ich obserwacje oraz ewentualne wdrożenie leczenia.