Na czym polega leczenie kanałowe? Poznań oraz inne miasta mają wiele ofert tego typu usług dentystycznych. Jak wybrać dobry gabinet?
Zawartość podstrony
Problemy z zębami są jedną z tych dolegliwości, która potrafią uprzykrzyć życie. Nie tylko powodują dotkliwy ból, ale często też budzą strach. Oznaczają bowiem konieczność umówienia się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Jednym z zabiegów, którego obawiają się pacjenci jest leczenie kanałowe. Jak w takim razie się je wykonuje i czy rzeczywiście jest się czego bać?
Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu z zęba chorobowo uszkodzonych tkanek, a następnie na zabezpieczeniu powstałej w wyniku zabiegu przestrzeni poprzez wypełnienie go materiałem. Jest więc stosowane wtedy, gdy zachodzi konieczność usunięcia trwale uszkodzonej miazgi i oczyszczenia tego rejonu z wszelkich zgromadzonych bakterii. Zabieg ten ma uchronić pacjenta przed rozwojem groźny chorób oraz rozprzestrzenianiem się zarazków po całym organizmie. Stomatolog najczęściej wykonując zdjęcie rentgenowskie decyduje o tym, czy konieczne będzie leczenie kanałowe. Poznań oraz inne miasta mają wiele gabinetów świadczących tego typu usługi.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bardzo precyzyjnym zabiegiem, który ma na celu oczyszczenie kanałów zębowych. Najczęściej jest stosowane w przypadku zaawansowanej próchnicy, ale dentyści wykonują je także w innych sytuacjach. Wykorzystanie leczenia endodontycznego ma miejsce w przypadku urazów, czy też stanów zapalnych. Czasami stosuje się powtórne leczenie kanałowe, gdy poprzednie nie było skuteczne np. z powodu niedopełnienia kanału.
Czy leczenie endodontyczne może być bezbolesne?
Utrwaliło się, że w leczeniu kanałowym niezbędne jest tzw. zatrucie zęba, któremu towarzyszy olbrzymi ból. Jednak wypełnienie kanałów korzeniowych oraz oczyszczenie miazgi zęba nie musi być tak nieprzyjemne. We współczesnym leczeniu endodontycznym stosuje się skuteczne znieczulenia. Można podawać w formie zastrzyku lub nawet aplikowanego miejscowo sprayu. Leczenie kanałowe wykonywane w znieczuleniu nie sprawia żadnego dyskomfortu.
Do leczenia kanałowego nie trzeba się w jakiś szczególny sposób przygotowywać. Warto przed wizytą zjeść posiłek, gdyż wizyta może być znacznie dłuższa niż standardowa. Lekarz musi dokładnie sprawdzić każde miejsce i postarać się je oczyścić. Szczególnie newralgicznym miejscem jest miazga zęba. To od jej opracowania zależy skuteczność leczenia kanałowego. Dobrze jest więc znaleźć godnego zaufania specjalistę, który każdy etap przeprowadzi dokładnie.