Szybka implantacja po ubytku zęba. Dlaczego jest tak istotna?

Wyrwanie zęba bywa przykrą koniecznością do której uciekamy się, gdy wszystkie inne środki zawiodą. To jednak nie koniec leczenia, gdyż bardzo istotne jest jak najszybsze uzupełnienie ubytku w gabinecie dentystycznym. Dlatego jest to tak ważne?

Po usunięciu zęba możemy dość do wniosku, że ostatecznie rozwiązaliśmy nękający nas problem. Jeżeli jednak nie zaczniemy działać szybko, ubytek po zębie wkrótce stanie się źródłem nowych kłopotów natury dentystycznej. Przyjrzymy się powodom, dla których powinniśmy jak najszybciej zainwestować w implanty zębowe, które uzupełnią braki w jamie ustnej.

Wkrótce po utracie zęba rozpoczyna się proces, w wyniku którego zaczyna zanikać tkanka kostna w miejscu ubytku. Zazwyczaj mijają 2 lub 3 miesiące, nim proces ten zacznie w pełni postępować. Jednak jeśli zaczniemy temu przeciwdziałać odwiedzając gabinet stomatologiczny by poddać się implantacji, zdołamy uratować kość przez zanikiem. Organizm wyczuje, że ubytek został zastąpiony, i rozpocznie regeneracją tkanki kostnej. Jeżeli zatem będziemy zwlekać z wizytą w klinice stomatologicznej, przyszła implantacja może okazać się trudna i wadliwa.

Problemy z umocowaniem implantu to nie jedyne kłopoty, jakie mogą nas czekać, jeżeli za późno zdecydujemy się na implanty zębów. Ubytek zęba stanowi swoiste zachwianie „równowagi” w jamie ustnej, które może prowadzić do dalszych komplikacji. Problemem jest między innymi rozrost języka: organizm jest w stanie wyczuć, że mamy w ustach więcej miejsca niż wcześniej, więc rekompensuje to rozrostem tego organu. Może to nie tylko doprowadzić do drobnych problemów związanych z mową, ale również do poczucia dyskomfortu, gdy w przyszłości zainwestujemy w implanty zębowe. Brak jednego zęba może także doprowadzić do uszkodzenia i rozchwiania pozostałych: pokarm, który wcześniej przeżuwany był równomiernie stwarza silniejszy nacisk na poszczególne zęby, co przyczynia się do ich szybszego „zużycia”.

Jak przebiega sama implantacja? Pierwszym krokiem jaki podejmie klinika dentystyczna jest wszczepienie w kość szczęki wykonanej z tytanu śruby, zastępującej korzeń po utraconym zębie. W odpowiedzi na wszczep organizm zaczyna produkować komórki kostne, zespalające implant z kością. Czas trwania tej części implantacji bywa różny: zazwyczaj jest to od 3 do 8 miesięcy. Gdy lekarz uzna, że implant jest już wystarczająco zintegrowany z kością, lekarz podejmuje decyzje o zakończeniu leczenia poprzez umiejscowienie tzw. korony ostatecznej. Po tym zabiegu (oczywiście, jeżeli proces implantacji został rozpoczęty w ciągu 3 miesięcy od usunięcia zęba) szczęka pacjenta funkcjonuje tak jak dawniej.

Nie warto zwlekać z nabyciem implantu – implantologia ostrzega, że im dłużej czekamy, tym większe niebezpieczeństwo powikłań i dalszych ubytków. Dzięki szybkiemu działaniu możemy łatwo przywrócić nasz stan uzębienia do dawnej świetności.

Soldent – zaufana klinika implantologiczna.