Na czym polega tomografia komputerowa i czy badanie jest bezbolesne?

Większość nazw chorób i zabiegów medycznych budzi wśród pacjentów duży niepokój. Nie dość, że brzmią one mało przyjaźnie, to często jeszcze mają łacińskie korzenie, które niełatwo jest zrozumieć. Jeszcze inne badania, takie jak tomografia komputerowa mogą budzić lęk przed nieznanym. No bo jak to, badanie w moim ciele przy użyciu komputera? A czym jest ten tomograf? Niestety, ale na skutek nieznajomości zasad przeprowadzania badań, pacjenci bardzo często odkładają termin ich wykonania na później, przez co na wyleczenie choroby może być już za późno. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie na czas nieprawidłowości w organizmie i podjęcie leczenia w odpowiednim monecie. Jeżeli czekasz właśnie na swoją tomografię komputerową i zżera Cię stres przed nieznanym, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się czym jest tomografia komputerowa i dlaczego nie należy się jej bać. Sprawdź jakie choroby można wykryć przy pomocy tomografii komputerowej i jak działa aparatura do przeprowadzania takich badań. 

Tomografia komputerowa – co musisz wiedzieć przed badaniem

Tomografia komputerowa to jedno z badań z zakresu diagnostyki obrazowej, które jest bezpieczne dla zdrowia, nieinwazyjne i bezbolesne. Dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej w aparaturze do tomografii komputerowej, ilość promieniowania rentgenowskiego, które wykorzystywane jest podczas badania, zostało zredukowane do absolutnego minimum. Badanie tomografii komputerowej jest niezwykle precyzyjne i pozwala obejrzeć najróżniejsze struktury organizmu pod wieloma katami. Tomografia komputerowa dociera tam, gdzie nie są w stanie pomóc inne badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Najczęściej tomografię komputerową wykonuje się w przypadku diagnostyki wszelkich urazów, diagnostyki onkologicznej oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia pacjenta. 

Aby poddać się tomografii komputerowej należy najpierw odpowiednio przygotować się do badania. Nie należy nic jeść na 6 godzin przed badaniem i nic pić na 3 godziny przed. Do badania nie trzeba się rozbierać, natomiast warto zadbać o wygodne ubranie, pozbawione elementów metalowych. Wszelkiego rodzaju urządzeń elektroniczne również nie mogą znajdować się w pomieszczeniu do tomografii komputerowej. Badanie trwa około 30 minut. W tym czasie należy postać bez ruchu, w jednej sugerowanej przez technika pozycji. Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania tomografii komputerowej wymienia się ciążę. 

W życiu każdego z nas przychodzi czasem taki moment, kiedy musimy wybrać się na jedno z badań z zakresu diagnostyki obrazowej – tomografię komputerową. Gdy taka konieczność nastąpi, warto udać się do renomowanej placówki diagnostycznej, takiej jak Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/tk/. Placówki Tomma rozlokowane są na terenie całego kraju, w większych i mniejszych miastach, dlatego bez problemu wykonasz tomografię komputerową w placówce Tomma niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Dlaczego jak tomografia komputerowa to tylko w Tomma? Ponieważ ta placówka diagnostyki obrazowej oferuje badania wykonywane przy pomocy najnowocześniejszych technik, na nowoczesnym sprzęcie, przez doskonale wyszkoloną i doświadczoną kadrę. Zapisując się na badanie tomografii komputerowej do placówki Tomma nie będziesz czekać w długich kolejkach na termin, a badanie wykonasz ze skierowaniem na Narodowy Fundusz Zdrowia bądź prywatnie. Dla specjalistów wykonujących tomografię komputerową w placówkach Tomma, dobro i bezpieczeństwo każdego pacjenta są najważniejsze. Pamiętaj, że tomografia komputerowa jest bezpieczne dla zdrowia i całkowicie bezbolesna. Nie odkładaj terminu swojej wizyty na później. Już dzisiaj zapisz się na tomografię w wybranej placówce Tomma i skorzystaj z szybkiego i łatwego odbioru wyników online. Zadzwoń lub umów się przez internet.  Wybierz dogodny dla siebie termin na tomografię komputerową. Twoje zdrowie jest najważniejsze, a w Tomma wiedzą jak o nie zadbać!