Aparat CPAP w podróży – o czym warto wiedzieć?
Zawartość podstrony
Korzystanie z aparatu CPAP zostało określone złotym standardem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. O ile używanie urządzenia w domu jest proste i wygodne, o tyle zabranie go w podróż bywa problematyczne. Z pomocą przychodzą kompaktowe, przenośne aparaty CPAP, które odznaczają się niewielkim rozmiarem, a jednocześnie doskonałymi parametrami technicznymi.
Aparat CPAP – recepta na obturacyjny bezdech senny
Aparaty CPAP zrewolucjonizowały postępowanie lecznicze w przypadku bezdechu sennego, umożliwiając zdrowy, efektywny sen. Urządzenie składa się z pompy powietrznej i specjalnej maski połączonych elastyczną rurką. Za jej pośrednictwem do dróg oddechowych osoby cierpiącej na OBS podawane jest powietrze pod dodatnim ciśnieniem. Zapobiega to zapadaniu się struktur gardła, a co za tym idzie, problemom z oddychaniem. Przepływ powietrza pozostaje niezakłócony, dzięki czemu pacjent spokojnie może przespać całą noc.
Zasadniczo aparaty CPAP dzielimy na te, które dostarczają powietrze pod stałym, odpowiednio zaprogramowanym ciśnieniem, oraz automatyczne, dostosowujące parametry do aktualnych potrzeb pacjenta (ciśnienie jest podwyższane w sytuacji wystąpienia bezdechu i obniżane, gdy pacjent oddycha miarowo).
Korzystanie z aparatu CPAP w warunkach domowych nie sprawia większych trudności. Miejsce urządzenia zazwyczaj znajduje się tuż przy łóżku, dzięki czemu pacjent ma do niego łatwy dostęp. Niestety, bezdech senny towarzyszy nam nie tylko w domu. Problem pojawia się, wówczas gdy zaistnieje potrzeba wyjazdu – czy to służbowego, czy urlopowego. Zabranie ze sobą urządzenia ważącego zazwyczaj ponad kilogram, może przysparzać sporych trudności.
Rozwiązaniem są nowoczesne, zminiaturyzowane aparaty stworzone specjalnie z myślą o osobach, ceniących komfort terapii także w podróży.
Przenośne aparaty CPAP w podróży
Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii pozwolił wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów i stworzyć urządzenia, dostosowane do potrzeb, jakie wynikają z noclegu poza domem.
Jednym z ciekawych, chętnie wybieranych modeli jest DreamStation Go marki Philips – najmniejszy spośród wszystkich oferowanych przez firmę. Zaletą jest nie tylko rozmiar, ale i stosunkowo mały ciężar – urządzenie waży mniej niż 900 gramów. Niewielkie gabaryty nie wpływają na stopień działania leczniczego – jakość terapii nadal pozostaje na wysokim poziomie.
Aparat DreamStation Go wyposażony jest w gniazdo USB, dzięki czemu można naładować go w aucie lub samolocie. Jeżeli z jakichś względów nie jest to możliwe, urządzenie zasili pojemny akumulator zapewniający nawet 13 godzin pracy. W zestawie znajdziemy również giętki, łatwy w przechowywaniu, lekki przewód, a także kartę mikro SD, pozwalającą na zapis historycznych wyników pomiaru jakości snu. Atutem jest także kolorowy, dotykowy wyświetlacz, ułatwiający szybką i wygodną obsługę.
W przypadku DreamStation Go cena jest nieco wyższa niż w przypadku tradycyjnych modeli, jednak warto pamiętać, że możemy skorzystać z dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia, co realnie wpływa na finalną cenę urządzenia. Limit dotacji wynosi obecnie 2100 zł z wkładem własnym ustalonym na 10 proc. dla osób dorosłych i 0 proc dla młodzieży i dzieci poniżej 18. roku życia.