Czy moje chrapanie jest symptomem bezdechu nocnego?

Chrapanie to jedna z tych przypadłości, które dokuczają nie tylko osobom, których to dotyczy, ale również tym przebywających w naszych otoczeniu. Warto jednak zainteresować się tą dolegliwością, nie tylko ze względu na codzienne narzekania bliskich, ale przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie.

Chrapanie i bezdech nocny – czy jest się czym martwić?

Zdrowy i spokojny sen jest jednym z podstawowych elementów prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bez solidnego wypoczynku czujemy zmęczenie, jesteśmy bardziej podatni na stres, mamy tendencje do dekoncentracji, nie jesteśmy w stanie funkcjonować na pełnych obrotach. Jeżeli do problemów ze snem dochodzi jeszcze chrapanie, bardzo możliwe, że podłoże tych niedogodności może być bardziej zaawansowane.

Przyczyny chrapania mogą być różne: począwszy od otyłości, czy zaawansowanego wieku, poprzez nadużywanie papierosów czy alkoholu, na kwestiach stricte zdrowotnych skończywszy, jak niedrożność nosa, czy niewłaściwa budowa gardła. Bagatelizowanie chrapania może mieć bardzo niebezpieczne skutki – mogą powodować bezdech. Chrapanie i bezdech nocny są od siebie zależne i ciężko nie wiązać jednego z drugim. Bezdech bez chrapania w zasadzie nie występuje i często jest wynikiem nieleczonego chrapania.

Bezdech nocny prowadzi do wysycenia tlenem krwi obwodowej, czyli tzw. saturacji. U człowieka zdrowego powinna ona utrzymywać się na poziomie 95%, przy towarzyszącym jej bezdechów obniża się do ok. 70%, co w rezultacie wywołuje silne bóle głowy, zmęczenie, czy senność.

Bezdech obturacyjny leczenie – jak zapobiegać i zwalczać?

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, przygotuj się dobrze i skorzystał z kilku wskazówek. Co w pierwszej kolejności powinieneś zrobić? Możesz w wyszukiwarce internetowej wpisać „leczenie chrapania bezdech”. Wyskoczy kilkanaście podstron oferujących porady co i jak powinieneś zrobić i do jakiego specjalisty się udać. Kolejnym krokiem będzie dokładne zdiagnozowanie przyczyn oraz intensywności chrapania i bezdechu nocnego. Przyjęte jest przy chrapaniu, że w pierwszej kolejności wykonujemy badania na bezdech nocny, następnie dopiero weryfikujemy kwestie pod kątem chirurgicznym. Dla właściwego rozpoznania bezdechu sennego jest badanie polisomnograficzne. Wykonuje się je podczas snu, aby określić częstotliwość występowania bezdechów. Przy zaawansowaniem formie zalecane jest bardziej specjalistyczne normowanie snu za pomocą tzw. protezowania snu, czyli aparatów CPAP – dopasowana maska, poprzez którą wtłaczamy do płuc powietrze pod określonym ciśnieniem. Im lepsza diagnoza, tym szybciej będziemy mogli zapobiec szkodliwym skutkom chrapania i bezdechu nocnego, a tym samym poprawimy jakość naszego snu.

Więcej o chrapaniu i bezdechu nocnym tutaj: www.philips.pl/healthcare/bezdech/czy-mam-bezdech/fakty-i-mity