Jak skorzystać z recept online?

Uzyskanie recepty na niezbędne leki nie zawsze jest możliwe w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim. Niektórzy lekarze odmawiają ich wypisania ze względu na klauzulę sumienia, inni nie wypisują leków, gdyż nie mają możliwości przepisania konkretnych preparatów dla danego pacjenta. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest uzyskanie recepty online. Sprawdź, jak można z niej skorzystać.

1. Recepta online — jak ją uzyskać?

2. Jak wykupić leki na podstawie recepty online?

Recepta online może być przepisana każdemu pacjentowi bez względu na wiek i stan zdrowia. Recepta jest widoczna na internetowym koncie pacjenta oraz dostępna w formie kodu, który można zrealizować w dowolnej aptece. Co jeszcze powinno się wiedzieć o receptach elektronicznych? Sprawdź, jak można je uzyskać.

Recepta online — jak ją uzyskać?

Receptę online może uzyskać każdy pacjent, który tego potrzebuje. E recepta online jest udzielana zarówno przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i przez lekarza specjalistę. W celu uzyskania recepty powinno się umówić wizytę zdalną, którą można odbyć przez telefon lub za pośrednictwem konferencji wideo. Rozmowa z lekarzem w takiej formie w zupełności wystarcza, by przepisać większość leków i upewnić się co do zasadności wystawienia recepty.

Elektroniczna recepta na przyjmowane leki może być wystawiona po okazaniu wcześniejszych recept lub zaleceń lekarza specjalisty. W dokumentacji medycznej lekarz wystawiający receptę znajdzie wszystkie informacje niezbędne, by ocenić stan zdrowia pacjenta. Do wystawienia e recepty na tabletki antykoncepcyjne lub tabletkę po stosunku wystarcza z kolei wola pacjentki. Lekarz na podstawie jej oświadczenia może przygotować receptę na określone specyfiki, a konsultacja lekarska służy potwierdzeniu stanu zdrowia kobiety i ewentualnych przeciwwskazań do przyjmowania leków hormonalnych.

Jak wykupić leki na podstawie recepty online?

Internetowe konto pacjenta zawiera wszystkie informacje potrzebne do wykupienia leków. Recepta online może być wykupiona po podaniu kodu PIN i numeru PESEL pacjenta. Te dwie informacje wystarczają do otrzymania leków w aptece. Na recepcie znajduje się również informacja o wysokości ewentualnej refundacji preparatów zapisanych przez lekarza. W przypadku płatności 100% pacjent ponosi wszystkie koszty zakupu leków w całości. Jeśli odpłatność wynosi 50%, pacjent pokrywa połowę ceny leku, a resztę płaci za niego Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku recept online warto dopytać o cenę leków przed zakończeniem konsultacji z lekarzem.