Agar-agar – czy jest zdrowy dla człowieka?
Zawartość podstrony
Agar – agar to substancja pochodzenia roślinnego, która posiada szereg właściwości, dzięki którym góruje nad żelatyną. Od stuleci stosowany jest w kuchni azjatyckiej, w naszym kraju stosowany dopiero od niedawna. Czy na pewno jest zdrowy dla organizmu człowieka? Co warto wiedzieć o tej substancji? Dowiesz się w poniższym wpisie.
Co to jest agar?
Agar-agar to zdrowa i wegańska substancja żelująca, która może zastąpić żelatynę. Produkuje się go z krasnorostów, rosnących u wybrzeży Japonii. Są to glony, które w swojej ścianie komórkowej zawierają liczne substancje zapobiegające ich wysychaniu, między innymi agar i złożone cukry, których człowiek nie potrafi trawić.
Agar produkuje się poprzez pozyskanie krasnorostów z morza, jednak proces ten nie należy do najłatwiejszych. Krasnorosty rosną bardzo głęboko, nawet i do 30 metrów pod powierzchnią wody. Dlatego też cena agaru jest taka, a nie inna. Po zebraniu glony poddaje się długotrwałej obróbce, która polega na ich osuszeniu, oczyszczeniu, wygotowaniu i wymrożeniu – dzięki temu można pozyskać substancję żelującą w kostce lub w proszku.
Agar-agar – właściwości
W porównaniu ze zwykłą żelatyną, agar różni się pod następującymi względami:
- jest bezzapachowy,
- jest przezroczysty,
- jest bez smaku,
- zawiera bardzo dużo błonnika,
- jest niskokaloryczny,
- jest bardziej wydajny,
- nie musi być chłodzony w lodówce.
Agar-agar – do czego używać?
Jest stosowany głównie w przemyśle spożywczym do zagęszczania różnych gotowych dań. Oprócz tego jest często składnikiem galaretek, dżemów, pianek cukierniczych, ptasiego mleczka, żelków, kremów, czy sosów.
Wykorzystywany jest też w farmaceutyce jako delikatny środek przeczyszczający oraz jako środek na odchudzanie. Żelu agarowego używa się również jako pożywki w hodowlach mikrobiologicznych.
Agar-agar znalazł również zastosowanie w produkcji emulsji światłoczułej (fotografia), ogniwach galwanicznych oraz różnych kosmetykach pielęgnacyjnych do ciała.
Czy agar-agar jest zdrowy?
Dla ludzi, którzy nie do końca ufają zamiennikom tradycyjnych potraw, stosowanie agaru może wydawać się nie do końca bezpieczne. Rozwiewamy te wątpliwości, ponieważ agar-agar jest prozdrowotnym zagęstnikiem, o którego szkodliwość nie należy się obawiać. To składnik pochodzenia naturalnego, który nie wykazuje żadnych efektów ubocznych. Oczywiście, jeżeli nie jest się na niego uczulonym.
Agar-agar można swobodnie stosować zamiast żelatyny, na przykład podczas wyrobów domowych galaretek, dżemów, żelków czy ptasiego mleczka. Proporcje są zależne od tego, jak silny efekt żelujący chcemy uzyskać. Z agarem można łatwo eksperymentować, ponieważ po zastygnięciu można go ponownie podgrzać i rozcieńczyć bądź dodać więcej proszku. Jest on również odporny na gotowanie.
Agar-agar – gdzie kupić?
Dostępność agaru na polskim rynku rośnie z dnia na dzień. Wszystko za sprawą wzmożonego zainteresowania zdrową żywnością wśród społeczeństwa. To również bardzo dobry składnik w dietach wegetariańskich i wegańskich, ponieważ jest w 100% pochodzenia naturalnego. Polecamy zakupić agar-agar w sprawdzonych i zaufanych sklepach ze zdrową żywnością (sprawdź: agar agar – Jawo2008).