Catering dietetyczny – chwilowa moda czy trwała zmiana nawyków?

Catering dietetyczny w ostatnich latach cieszy się niezwykłą popularnością. Kolejne podmioty w tej branży powstają niczym grzyby po deszczu. Istniejące na rynku porównywarki firm cateringowych pozwalają wybierać spośród ofert ponad 300 firm. Co powoduje, że zdrowa dieta pudełkowa stała się tak popularna?
Jak wybrać ofertę dla siebie? Czy duży wybór zawsze jest korzystny? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

1. Skąd wzięła się moda na catering dietetyczny?
2. Jak wybrać ofertę dla siebie?
3. Silna konkurencja na rynku wcale nie ułatwia wyboru
4. Opinie w internecie jako cenne źródło informacji

Skąd wzięła się moda na catering dietetyczny?

Gotowanie to jedna z czynności, która do niedawna była stałym elementem dnia. Zmieniający się tryb życia, coraz dłuższe godziny spędzane w pracy sprawiają jednak, że na gotowanie coraz częściej nie mamy czasu, ani ochoty. Coraz modniejsze staje się jedzenie poza domem. Dla tych, którzy wolą jednak mieć większy wpływ na to, co jedzą, a dodatkowo mają to niemalże dostarczone na domowy stół, powstał catering dietetyczny.
Zdrowa dieta pudełkowa stała się niezwykle popularna i wciąż znajduje chętnych. Jednym z powodów rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi jest też z pewnością większa dbałość, o to co jemy.
Moda na bycie fit, stosowanie różnych diet jest na czasie i firmy zapewniające zdrowy catering pudełkowy doskonale o tym wiedzą.

Jak wybrać ofertę dla siebie?

Internet, prasa poświęcona zdrowiu pełne są reklam w stylu ”Zapewnij sobie figurę na lato z naszym cateringiem dietetycznym”. Jak wspomnieliśmy na wstępie firm świadczących tego typu usługi, jest ponad 300. Jak się w tym odnaleźć? Czym się kierować przy wyborze oferty? Najprościej będzie usiąść i spisać na kartce nasze oczekiwania co do diety. Ile ma mieć kalorii, czy ma mieć jakiś określony cel, np. utratę wagi. Jeśli intensywnie trenujemy dobrym rozwiązaniem, będzie fit catering z dowozem dla osób aktywnych.
Dieta może być dostosowana do potrzeb wegan, wegetarian, zawierać listę produktów, których powinniśmy unikać ze względu na alergie i nietolerancję pokarmowe. Kolejnym kryterium jest na ile dni tygodnia mamy wykupić catering dietetyczny? Opcje są dwie. Od poniedziałku do piątku oraz na cały tydzień. Drugi wariant jest droższy, ale sprawia, że możemy praktycznie zapomnieć o gotowaniu w domu. Mając spisane podstawowe założenia, możemy usiąść przy komputerze i rozpocząć poszukiwania.

Silna konkurencja na rynku wcale nie ułatwia wyboru

Jak wspomnieliśmy we wstępie zdrowy catering pudełkowy, oferuje ponad 300 podmiotów. Tak duża konkurencja pomiędzy firmami wydawać by się mogła wręcz idealnym rozwiązaniem dla klienta. Paradoksalnie wcale tak nie musi być. Im większy wybór, tym łatwiej nam porzucić jedną ofertę na rzecz drugiej. Dla firm oznacza to dużą niepewność, gdyż klient odchodzący do konkurencji pozbawia ją części stałego przychodu. Nie jest tajemnicą, że najlepszy klient, to stały klient.
Kolejną, kto wie, czy nie najistotniejszą kwestią jest fakt, że wraz z rosnącą liczbą firm świadczących usługi cateringu nie nadąża ilość zainteresowanych nią klientów. Rynek tego typu usług ma swoją chłonność.
Im trudniej o klienta, tym firmy muszą szukać oszczędności, często, aby przetrwać. Stąd już tylko krok do obniżki jakości, która w tego typu usługach powinna być absolutnym priorytetem.

Opinie w internecie jako cenne źródło informacji

Jak powszechnie wiadomo, opinie w internecie na temat produktów i usług budzą duże emocje. Z jednej strony wiadomo, że spora część z nich, zwłaszcza tych pozytywnych może być wspierana przez różne działania firmy, której opinia dotyczy. Z drugiej jednak, wśród wielu ocen może być jedno zdanie, które okaże się cenne. Przeglądając opinie, zwracajmy uwagę na trzy kwestie.

a) Ilość wzmianek o danej firmie.
Firma długo działająca na rynku powinna mieć ich sporo. Może, ale nie musi być to sygnał, o tym, że to jest podmiot, który ma doświadczenie w tym co robi.
b) Czy opinie pozostają bez odpowiedzi, czy wręcz przeciwnie?
Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli ktoś z firmy, której dotyczy opinia, reaguje szybko i stara się wyjaśnić sprawę na bieżąco. To dobry prognostyk, gdyż brak reakcji na zdanie konsumentów może oznaczać, że firma nie dba o jakość kontaktu z klientem.
c) Czego dotyczą opinie niezadowolonych klientów.
Jeśli sprowadza się to drobnych uwag o godziny dostaw, wielkość pudełek itp. może to być opinia bardzo subiektywna. Co innego, gdy dotyczy ona jakości posiłków, nieszczelności opakowań, częstego powtarzania się posiłków. Ostatnią sprawą, która może zniechęcić nas do danej firmy, jest nietrzymanie się ustalonych założeń diety. Przyjmijmy, że planujemy zamówić fit catering z dowozem i wykluczamy z diety określone składniki ze względu na nietolerancję pokarmową. Tymczasem z opinii znalezionych w sieci jasno wynika, że firma często nie stosuje się do tych ustaleń. W trosce o swoje zdrowie najlepiej odpuścić sobie taką ofertę.

Powyższy tekst z pewnością nie wyczerpał tematu. Mamy jednak nadzieję, że dzięki niemu wybór cateringu stanie się nieco łatwiejszy.