Próchnica zębów – nie lekceważ tego problemu

Z pewnością marzeniem każdego z nas jest atrakcyjny uśmiech. Nie powinniśmy zapominać o tym, że czasem nie trzeba mieć modnych ubrań oraz doskonale ułożonej fryzury czy też makijażu. Warto pamiętać, że piękno drzemie głęboko w każdym z nas i możemy nawet wyrazić je poprzez uśmiech. Jednakże nie każdy może pochwalić się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem. Zatem co powinniśmy w tej sytuacji zrobić? W jaki sposób dbać o swoje zęby, aby przez długie lata prezentowały się atrakcyjnie?

Atrakcyjny uśmiech marzeniem wielu

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby systematycznie myć zęby. Na pewno każdy pamięta z czasów swojego dzieciństwa, gdy rodzice nieustannie przypominali o konieczności pielęgnacji naszego jeszcze wtedy niepełnego uzębienia. To właśnie już od najmłodszych lat należy wyrobić w sobie ten nawyk systematycznego mycia zębów oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej, ponieważ tylko dzięki temu w przyszłości będziemy mogli pochwalić się naprawdę atrakcyjnym uśmiechem i tym samym nie będziemy mieć żadnych problemów z próchnicą, która teraz jest prawdziwą plagą.

Zatem czym dokładnie jest wspomniana próchnica?

Powinniśmy wiedzieć, że próchnica to nic innego, jak ubytki powstałe na zębach, które mogą mieć kilka przyczyn. Przede wszystkim do ubytku powstałego w szkliwie zębów przyczyniają się resztki pokarmów, które nie są odpowiednio oczyszczone i zalegają w szczególności w przestrzeniach międzyzębowych. To właśnie w takich miejscach gromadzą się w późniejszym czasie bakterie, które kolejno powodują powstanie małych ubytków, charakteryzujących się czarną barwą.

Objawami próchnicy są często właśnie delikatne, czarne punkty. To właśnie w tym miejscu nasz ząb utracił już swoją ochronę. Mogą one powstać także przykładowo z powodu kamienia, który także tworzy się na zębach. Jeżeli nie jest on systematycznie usuwany, jest to doskonałe siedlisko dla różnego rodzaju bakterii. 

Niewiele osób ma świadomość, jednak próchnica niezależnie od tego czy pojawia się na zębach mlecznych lub też stałych, nie jest dobra dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim z powodu walorów estetycznych, jak również zdrowotnych, należy jak najszybciej starać się odratować ten ząb i zapobiec powstawaniu w przyszłości takich problemów. Jednak powinniśmy pamiętać także o tym, że próchnicę należy leczyć również z tego powodu, iż gdy zmiany są naprawdę duże może okazać się, że bakterie zasiedlające jamę ustną kolejno zostają przeniesione do innych partii naszego ciała, przykładowo przez przełyk aż do żołądka. Wiele dolegliwości może mieć swój początek właśnie w nieleczonej jamie ustnej.

____________________________________________________________________________________________

Centrum Stomatologiczne Atria – Stomatolog Katowice