Objawy uzależnienia od alkoholu

Każde uzależnienie należy traktować, jak poważny problem i alkoholizm nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Warto przy tym znać objawy takiego uzależnienia, gdyż to pozwoli nam na szybką reakcję w momencie, gdy zauważymy je u nas lub u naszych bliskich. A im szybciej pochylimy się nad tym problemem tym lepiej – alkoholizm w ostatnich stadiach jest bardzo trudny do wyleczenia. Na co zatem zwrócić uwagę i jak reagować przy pierwszych symptomach alkoholizmu?

Jakie symptomy towarzyszą uzależnieniu od alkoholizmu?

Uzależnienie charakteryzuje się silnym impulsem do przyjmowania jakiejś substancji lub wykonywania czynności (uzależnienie behawioralne). Oprócz alkoholizmu możemy mówić o uzależnieniach od narkotyków, leków, pornografii, seksu, pracy, hazardu, internetu i innych. Przy każdym uzależnieniu pojawiają się początkowe symptomy, które mogą wiele nam powiedzieć i zmotywować do przeciwdziałania. Jeśli chodzi o alkoholizm, do takich symptomów należą:

  1. Brak kontroli nad ilością przyjmowanego alkoholu, trudności w odmówieniu picia i zaprzestaniu.
  2. Występowanie silnego pragnienia do przyjmowania alkoholu.
  3. Zwiększenie tolerancji na alkohol i w konsekwencji przyjmowanie coraz większych jego dawek, by osiągnąć stan upojenia alkoholowego i euforię.
  4. Zaniedbywanie obowiązków zarówno w pracy, jak i w domu na rzecz picia, picie w samotności, szukanie okazji do spożywania alkoholu w towarzystwie.
  5. Poczucie wstydu wynikające z picia i ukrywanie przed bliskimi tego faktu.
  6. Pojawiające się luki w pamięci, przedłużające się ciągi picia.
  7. Picie przed pracą lub w pracy.
  8. Szukanie usprawiedliwień dla swojego picia, obwinianie okoliczności za spożywanie alkoholu.
  9. Picie alkoholu na poprawę humoru.

Jeśli zauważysz u siebie lub u twoich bliskich te objawy warto rozpocząć dialog na temat picia. Skuteczną metodą leczenia alkoholizmu jest oczywiście terapia.

Aplikacja Helping Hand

Aplikacja Helping Hand wspierająca terapię osób z uzależnieniami

Gdzie możemy uzyskać pomoc?

Wiele placówek specjalizuje się w udzielaniu pomocy osobom cierpiącym na alkoholizm. W Polsce taka pomoc jest darmowa dla wszystkich. Możemy udać się do przychodni, szpitala, gabinetu terapeutycznego, ośrodka zamkniętego lub półzamkniętego, a także do poradni leczenia uzależnień. Możemy również skorzystać z rozwiązania, jakim jest aplikacja mobilna dla uzależnionych. Aplikacja na telefon pozwala nam połączyć się z terapeutą z każdego miejsca z dostępem do sieci. Możemy zachować pełną anonimowość i uzyskać pomoc zawsze, kiedy tego potrzebujemy.