Wszywka alkoholowa w Krakowie – gdzie najlepiej wykonać zabieg?
Zawartość podstrony
Wszywka alkoholowa, a konkretnie Esperal, który jest jej substancją czynną, skutecznie kontroluje złe nawyki alkoholika. Działanie leku polega na blokadzie enzymu wytwarzanego w wątrobie. W konsekwencji niemożliwe staje się bezobjawowe trawienie alkoholu. Gdy „zaszyty” alkoholik sięgnie po substancję odurzającą, poczuje nieprzyjemne dolegliwości, przypominające popularnego kaca. Z tą różnicą, że będą one o wiele bardziej nasilone, a w związku z tym niebezpieczne.
Funkcja odstraszająca wszywki alkoholowej decyduje o tym, że metoda ta zaliczana jest do terapii awersyjnej. Wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości, mimo że wielu pacjentów potwierdza jej skuteczność. Warto zatem samodzielnie zasięgnąć opinii i fachowych informacji na jej temat. Bezwzględne działanie sprawia bowiem, że wszywka alkoholowa już od wielu lat wybierana jest przez osoby uzależnione od alkoholu jako element wspierający terapię leczenia alkoholizmu.
Wszywka alkoholowa – działanie
Skuteczne leczenie choroby alkoholowej polega na podjęciu działań długotrwałych i kompleksowych. W pokonaniu nałogu pomaga wszywka alkoholowa. Ma postać tabletki podskórnej, którą chirurg wszczepia wewnątrz ciała osoby uzależnionej. Dzięki temu, że substancja czynna wszywki uwalnia się do organizmu stopniowo, jej działanie może trwać nawet do 12 miesięcy. Esperal jest całkowicie obojętny dla trzeźwego organizmu. Nie wywiera żadnego wpływu na ciało alkoholika, który pozostaje w abstynencji. Dzięki temu wszywka jest niewidoczna i niewyczuwalna nie tylko dla osób postronnych, ale i dla samego alkoholika. Działa tylko w kontakcie z alkoholem, powodując wystąpienie objawów zatrucia alkoholowego.
Aby wszywka alkoholowa była jak najbardziej skuteczna, należy traktować ją jako dodatek do kompleksowej terapii alkoholizmu. Uzależnieni stosują ją zazwyczaj w pierwszej fazie leczenia uzależnienia. Umożliwia ona bowiem przerwanie ciągu alkoholowego i podjęcie świadomej decyzji o walce z nałogiem. Z zabiegu może skorzystać każda osoba uzależniona, u której nie stwierdzono przeciwwskazań do jego wykonania.
Bezpieczeństwo zabiegu
Z zabiegu wszycia wszywki alkoholowej nie mogą skorzystać osoby nadwrażliwe na disulfiram (Esperal), znajdujące się pod wpływem alkoholu oraz cierpiące na zaburzenia psychiczne. Do zabiegu lekarz nie może dopuścić również pacjenta chorego na serce, choroby układu krążenia, wątroby, zaburzenia oddechowe itp. Dla bezpieczeństwa pacjenta, przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadza się z nim szczegółowy wywiad oraz badanie alkomatem.
W przypadku braku stwierdzonych przeciwwskazań zabieg jest całkowicie bezpieczny. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent pozostaje świadomy, ale nie czuje ani bólu, ani dyskomfortu. Powikłania po zabiegu praktycznie się nie zdarzają. Rzadko występuje zaczerwienienie lub obrzęk w okolicy rany. Wiąże się on najczęściej z naturalnym procesem gojenia. Jednak, gdy stan ten utrzymuje się przez kilka dni, a rana zaczyna boleć, należy zgłosić się do lekarza.
Koszt wszywki alkoholowej i rekonwalescencja po zabiegu
Cena terapii za pomocą wszywki alkoholowej nie jest wygórowana. Zwłaszcza jeśli bierze się pod uwagę korzyści, jakie daje ona uzależnionemu. Ten „odstraszacz” skutecznie pomaga bowiem rozpocząć walkę z nałogiem, przerywając ciąg alkoholowy. Niejednokrotnie potrafi on trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Koszt „zaszycia” się jest jednak różny. Zależy przede wszystkim od dawki leku, momentu wykonania zabiegu, standardu placówki oraz samego przebiegu zabiegu. Nie cena jest tu jednak najważniejsza a rezultat. Przeliczając ilość alkoholu „przepitą” przez alkoholika w ciągu roku (a tyle działa Esperal w organizmie człowieka), jego wartość znacznie przekroczy koszt wszywki. Warto zatem zainwestować we własne zdrowie psychiczne i fizyczne.
Wszycie Esperalu kosztuje od kilkuset do nawet 2 tys. złotych w połączeniu z detoksem. Podczas zabiegu można wykorzystać różnorodne możliwości dodatkowe jak np. rozpuszczalne szwy czy dodatkowe środki farmaceutyczne. O dawce Esperalu decyduje lekarz podczas szczegółowego wywiadu przeprowadzanego z pacjentem. Decydujący jest ogólny stan zdrowia pacjenta, stopień jego uzależnienia, waga, a nawet wiek.
Tuż po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności i obowiązków. Nie jest konieczne pozostawanie pod opieką lekarzy w specjalistycznym ośrodku. Pamiętać należy jednak o tym, że Esperal jest jedynie elementem kompleksowej terapii uzależnień. W związku z tym do ośrodka leczenia uzależnień należy zgłaszać się systematycznie, by brać udział w pozostałych działaniach jak odtrucie alkoholowe i psychoterapia. Dla dobrego przebiegu rekonwalescencji po zabiegu konieczna jest dbałość o czystość rany. Należy codziennie ją przemywać i zmieniać opatrunek. Po kilku dniach od wykonania zabiegu pacjent zgłasza się na wyciągnięcie tradycyjnych szwów, jeśli zastosowano je podczas zabiegu.
Wszywka alkoholowa w Krakowie
Esperal jest obecnie powszechny w Polsce. Wszywka alkoholowa w Krakowie dostępna jest w Centrum Medycznym Galmedic. Specjalistyczna kadra dba o komfort i dyskrecje, tak istotne dla pacjenta, jak jego bezpieczeństwo. Wszelkie potrzeby i preferencje pacjenta określane są już na początku terapii. Jednocześnie w placówce można skorzystać z kompleksowego modelu leczenia uzależnień. Oprócz wszywki alkoholowej, Centrum Medyczne Galmedic oferuje bowiem odtrucie alkoholowe, psychoterapię alkoholizmu oraz kroplówki witaminowe.