Lekomania. Realny problem, który wymaga pomocy specjalisty

Lekomania jest coraz większym problemem, szczególnie w rozwiniętych państwach Europy Zachodniej. Coraz częściej słyszy się w Polsce o przypadkach osób, które przyjmują zbyt dużo leków i to w coraz większych dawkach, co powoduje niebezpieczne skutki uboczne. Jak każde uzależnienie – lekomania może być bardzo destrukcyjna w związku z czym jeśli obserwujemy u bliskich nam osób objawy lekomani, należy bezwzględnie poszukać dla niej pomocy.

  1. Lekomania – czym tak naprawdę jest?
  2. Jak zdiagnozować lekomanię? Gdzie szukać pomocy?
  3. Odtrucie organizmu po lekach – na czym polega?

Czym jest lekomania i jak rozpoznać objawy tego uzależnienia u naszych bliskich? Gdzie szukać pomocy? Na czym polega odtrucie organizmu po lekach? Po przeczytaniu naszego krótkiego, ale treściwego organizmu dowiesz się więcej na temat tego zjawiska i tego w jaki sposób pomóc osobie uzależnionej.

Lekomania – czym tak naprawdę jest?

Lekomania to w największym możliwym skrócie uzależnienie od leków. Osoba uzależniona chce wywołać pożądany stan psychiczny lub fizyczny, w związku z czym przyjmuje nadmierną liczbę leków lub ich zawyżoną dawkę aby uniknąć nieprzyjemnych doznań. Czym różni się lekomania od standardowego przyjmowania dużej liczby leków zapisanych prze lekarza? Tym że osoba uzależniona aby podtrzymać pożądany efekt przyjmuje z czasem coraz większe dawki leków, znacznie przekraczające zalecenia lekarza, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do zatrucia lub śmierci.

Jak zdiagnozować lekomanię? Gdzie szukać pomocy?

Jak w prawie każdym nałogu, osoba uzależniona nie przyzna się do swojego problemu. Należy zatem obserwować takie objawy u osób bliskich jak przyjmowanie ilości leków znacznie przekraczających zalecenia lekarza, zbyt dużą chęć zdobycia leków (np. w przypadku braku recepty) czy zmiany w zachowaniu leczonej osoby. Jeśli mamy podejrzenia, że bliska nam osoba może zmagać się z lekomanią, warto poszukać pomocy w specjalistycznych centrach medycznych, które zajmują się uzależnieniami, np. https://medjol.pl/jak-dojechac

Odtrucie organizmu po lekach – na czym polega?

Leczenie osoby uzależnionej w profesjonalnej placówce polega zarówno na wsparciu psychologicznym, jak również terapii polegającej na odtruciu organizmu po lekach. Może być to długi proces, jednak podobnie jak w przypadku innych uzależnień, kompleksowe wsparcie jakiemu poddawany jest uzależniony podczas odstawienia leków może przynieść sukces i przywrócić równowagę fizyczną i psychiczną.

Lekomania to coraz częściej spotykane uzależnienie. Warto mieć oczy dookoła głowy i zwracać uwagę na ilość leków przyjmowanych przez naszych bliskich. Szybka reakcja, pomoc profesjonalistów oraz wsparcie rodziny mogą znacząco wpłynąć na sukces jakim będzie wyrwanie się z nałogu i powrót do normalnego życia.