Na czym polega farmakologiczne leczenie alkoholizmu? Dla kogo będzie skuteczne?

Problem alkoholizmu w naszym kraju dotyczy każdej grupy społecznej, zarówno kobiet jak i mężczyzn, występuje wśród osób starszych jak i nieletnich. Coraz więcej mówi się o tzw. HFA (ang. High Functioning Alcoholics), czyli wysokofunkcjonujących alkoholikach do których zaliczają się osoby wykonujące na co dzień szanowaną i odpowiedzialną pracę, a pijące w samotności, często w tajemnicy przed bliskimi. Osoby szkodliwie pijące i uzależnione od alkoholu, aby w porę wyjść z cienia nałogu, powinny zasięgnąć wiedzy w jaki sposób odbywa się farmakologiczne leczenie alkoholizmu.

Ważnym warunkiem rozpoczęcia terapii alkoholowej za pomocą leków jest świadoma decyzja pacjenta dotycząca aplikacji implantu antyalkoholowego. Tabletka na alkoholizm wymaga od osoby uzależnionej całkowitej abstynencji na kilka dni przed przyjęciem leku, a także w czasie działania medykamentu, czyli przez okres 12 miesięcy. Wszywka zawierająca leki antyalkoholowe zostaje zaaplikowana pod skórę po szeregu kompleksowych badań podczas zabiegu wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Co istotne, jest ona całkowicie niewidoczna i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Zarówno aplikacja implantu jak i leki na alkoholizm są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, a medykamenty takie jak Esperal, Disulfiram czy Naltrekson zostały odpowiednio przebadane oraz dopuszczone do leczenia uzależnienia od alkoholu przez Ministra Zdrowia. Ten ostatni lek stosowany w leczeniu alkoholizmu uważany jest za najbardziej nowoczesny oraz skutecznie wspierający wstrzemięźliwość alkoholową, a także w najmniejszym stopniu wpływającym na komfort życia pacjenta w trakcie ani po zastosowaniu terapii farmakologicznej.

Co istotne, odpowiednio przeprowadzona terapia odwykowa powinna być uzupełniona o psychologiczne wsparcie oraz współpracę z rodziną osoby uzależnionej. Aby w największym stopniu wyeliminować ryzyko powrotu do nałogu, gdy tabletka na alkoholizm przestanie działać, należy skorzystać z terapii indywidualnej lub grupowej, aby leczenie farmakologiczne alkoholizmu przyniosło długofalowy efekt w postaci całkowitej abstynencji.

Ważne, aby terapia odwykowa z użyciem leków dla alkoholika zawsze odbywała się pod stałą opieką specjalisty tylko w certyfikowanych gabinetach medycznych, którzy wiedzą jak leczyć alkoholizm za pomocą tabletek. Daje to gwarancję uniknięcia sięgnięcia po alkohol w czasie trwania kuracji co wiąże się z wieloma, nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi takimi jak: nudności, wymioty, duszności czy omdlenia.

Tabletki antyalkoholowe mają za zadanie zminimalizować lub też całkowicie wyeliminować działanie alkoholu na ludzki organizm w każdej fazie trwania nałogu. Ponieważ lek aplikuje się za pomocą wszywki, której nie można samodzielnie usunąć jest on jeszcze bardziej skuteczny niż zastrzyki czy przyjmowanie tabletek doustnie, co często daje tylko chwilowy efekt. Kilkumiesięczne działanie leku prowadzi do całkowitej eliminacji głodu alkoholowego, a w konsekwencji do abstynencji, co zostało potwierdzone przez wieloletnią praktykę stosowania takich leków jak Esperal czy Disulfiram w naszym kraju i na całym świecie.

Leczenie alkoholizmu lekami wymaga od lekarzy indywidualnego podejścia do pacjenta, dlatego też ceny aplikacji wszywki różnią się i wahają pomiędzy 700-2000 zł. Często leczenie wymaga także zastosowania detoksu, który oczyści organizm z toksyn spowodowanych przez długotrwałe spożywanie alkoholu.

Bezcenna natomiast jest możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania, do zdrowego wyglądu i lepszego samopoczucia, a także odbudowania relacji międzyludzkich, które tak cierpią gdy naszym życiem rządzi alkohol. Ważne, aby szukając pomocy trafić pod opiekę doświadczonych lekarzy, którzy zapewnią odpowiednie warunki do walki z uzależnieniem. Ponieważ farmakologiczne leczenie alkoholizmu budzi wiele niepokoju, zachęcamy do kontaktu z lekarzami z placówki medycznej Insertmed, którzy odpowiedzą na każde pytanie dotyczące założenia wszywki alkoholowej.