Te dawki świadczą o problemie z alkoholem! Sprawdź, czy problem dotyczy także Ciebie

Nadmierne spożywanie alkoholu staje się w Polsce z roku na rok coraz większym problemem. Nic dziwnego, skoro otacza on nas dosłownie z każdej strony. Nawet w sytuacji, gdy staramy się stronić od alkoholu, jest on na tyle mocno upowszechniony w świadomości wielu osób, że zwyczajnie nie da się bez niego obejść. Każda impreza to alkohol, każde urodziny, czy też imieniny to alkohol. Mało tego, każde warte celebracji wydarzenie, jak chociażby zdany egzamin na studiach, to już wystarczająco duży powód, aby napić się alkoholu. Każda uroczystość i nieco bardziej podniosła chwila w życiu sprowadza się tylko do jedno, do wypicia alkoholu. A to z kolei prowadzi do bardzo, ale to bardzo niebezpiecznych skutków.

Mentalna granica

Wiele osób zdaje się jednak nie dostrzegać tego problemu. Uważają oni, że skoro codziennie stawiają się do pracy, nie mają żądnego problemu związanego z zachowaniem czystości lub też nie mają żadnych kłopotów od strony rodzinnej, wychowawczej z dziećmi, czy nawet od strony prawnej, to nic zupełnie złego się nie dzieje. Takie osoby objawy alkoholizmu dostrzegają dopiero u kogoś, kto jest bezdomny, nie posiada pracy i bliskiej rodziny. Uważają oni, że skoro ich życie w niczym takiego nie przypomina, to nie występuje u nich „problem z alkoholem”.

A przecież granica pomiędzy kontrolowanym, okazyjnym lub jak kto woli, rekreacyjnym piciem alkoholu, a alkoholizmem, jest naprawdę niezwykle cienka. Nie trzeba być wcale wyjętym z życia społecznego osobnikiem, aby mieć problem z alkoholem. Nie dość, że uzależnienie od alkoholu dotyka tak samo osoby o niskim statusie społecznym, co i te o niezwykle wysokim, to jeszcze w dodatku skutek zawsze jest taki sam. Powolne i często bezpowrotne staczanie swojego życia w niebyt.

Jaka dawka jest już problemem?

Alkohol jest niezwykle zdradliwą używką. Nie tylko z powodu jego powszechności w codziennym towarzystwie przy każdej okazji. Alkohol jest taką używką, dla której nie ma określonej dawki mogącej świadczyć o istniejącym problemie. Innymi słowy, nie da się oszacować, czy jedno piwo to już problem, czy też pół litra wódki.

Są jednak pewne znaki, które przejawiają swoim zachowaniem osoby pijące, które mogą być symptomem rodzącego się, bardzo poważnego problemu z alkoholem. Kluczem w tym wypadku jest regularność. Wielu ekspertów uważa, że najpowszechniejsze objawy alkoholizmu, to spożywanie regularnej dawki alkoholu dzień w dzień. Wedle tego przekonania, zaledwie kilka piw, które pite są codziennie wieczorem po pracy, stanowią potencjalnie olbrzymi problem, który w przyszłości może jeszcze bardziej eskalować. Wiele osób deprecjonuje znaczenie takich opinii, twierdząc, że piją piwo dla przyjemności lub zmniejszenia stresu po pracy. Jeśli jednak codzienny alkohol jest rytuałem, który musi się koniecznie odbyć, oznacza to spory kłopot.

Innym bardzo poważnym objawem jest picie na pusty żołądek lub też sytuacja, gdy dana osoba posiada dzień w dzień około 2-3% alkoholu we krwi. Takie sytuacje są już skrajnie niebezpieczne.

Jestem alkoholikiem, co teraz mam zrobić?

Wiele osób uważa, że najważniejszym i zdecydowanie najtrudniejszym etapem alkoholizmu jest samo przyznanie się przed sobą do tego problemu. Jest to po części prawda, jednak gdy to już nastąpi, wiele osób jest zwyczajnie zagubionych i przerażonych faktem, że nie wiedzą co dalej ze sobą zrobić. Samodzielne leczenie jeszcze nigdy nie przyniosło skutków, a autorefleksja nad swoim losem daje jasno do zrozumienia, jaki los czeka, gdy alkohol będzie dalej obecny w życiu.

W takiej sytuacji zdecydowanie najlepiej jest udać się po pomoc do specjalistów. Najlepiej do tych, którzy pracują w prywatnych ośrodkach leczenia alkoholizmu. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ w takich miejscach zapewnione jest w pełni indywidualne podejście do leczenia, które jest niezwykle ważne w przypadku leczenia choroby alkoholowej. Dodatkowo pacjent ma zapewnione w takim ośrodku wszytko to, co potrzebne mu będzie do skutecznego uporania się ze swoją chorobą. I choć wiele osób nie jest tego świadomych, to jednak odpowiednie warunki, w których przeprowadzane jest leczenie alkoholizmu, mają często bardzo duże znaczenie w przypadku jego skuteczności.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz