O pracy opiekuna seniora za granicą – odpowiedzi na twoje pytania

Praca opiekuna jest wymagającym, ale także wynagradzającym zajęciem. W związku z rosnącą popularnością tego zawodu i liczby chętnych osób do wyjazdu za granicę, przygotowaliśmy krótki artykuł zawierający kilka najczęstszych pytań, które mogą mieć kandydaci na opiekunów. Zastanawiasz się, ile musisz mieć lat, żeby podjąć tę pracę i czy możesz wykonywać ją, jako mężczyzna? Albo, dlaczego warto skorzystać z usług agencji pośredniczących? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Jak wysokie są zarobki?

W zależności od posiadanego wykształcenia i trudności wykonywanych obowiązków, zarobki w tej pracy wahają się od 900 do 1300 euro. Przy tym warto pamiętać, że część tej sumy trafia do agencji pośredniczącej, która to organizuje cały wyjazd.

Czy wymagane jest doświadczenie?

Żeby móc sprawować opiekę nad osobą starszą za granicą nie wymaga się rozległego doświadczenia (choć jest ono sporym atutem). Najczęściej wystarczy praktyka w opiece nad kimś z rodziny (nie dotyczy to dzieci) lub wolontariat w domu seniora. Jeśli zastanawiamy się nad wyjazdem, a nie mieliśmy wcześniej takich doświadczeń za sobą, jest to wskazane, by taki wolontariat odbyć. Dzięki temu, możemy wyobrazić sobie, co będzie od nas wymagane w pracy opiekuna i przekonać się, czy naprawdę chcemy się jej podjąć. Nie jest to przecież proste zajęcie. Wymaga wiele wysiłku, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Warto zatem przekonać się na własnej skórze, jak wygląda taka opieka, zanim postawimy swoje kroki w agencji.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji pośredniczącej?

Jest to proste – agencje zapewniają nam bezpieczeństwo kontraktu oraz warunków pracy. Dbają o to, by odpowiedni ludzie znaleźli się na odpowiednim miejscu. Często dobierają pacjentów tak, by opiekun mógł sprostać stawianym przed nim obowiązkom. Zapewnia to komfort psychiczny obu stronom. Poza tym, agencje organizują bezpieczny i szybki (jeśli istnieje ku temu potrzeba lub chęć opiekuna) wyjazd oraz zapewniają pomoc już na miejscu, w postaci przydzielonego nam koordynatora. Często można na ich stronach w łatwy sposób znaleźć oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Agencje dbają o to, by obie strony wywiązywały się z kontraktu i zapewniają wsparcie opiekunowi w trakcie jego trwania, a także po. A jeśli sprawdzimy się w naszej pracy, łatwiej jest nam wyjechać na kontrakt po raz kolejny.

Ile trzeba mieć lat, by móc pracować, jako opiekun?

Trzeba być pełnoletnim, także osoby młode również kwalifikują się do wyjazdu. Czasem zdarza się, że jest to ich pierwsza praca po wyjściu ze szkoły.

A czy mężczyźni też pracują?

Oczywiście! Płeć opiekuna z reguły nie gra większej roli. Opiekun powinien cechować się empatią, ciepłem, wyrozumiałością i cierpliwością. To są najważniejsze cechy, które poszukiwane są u opiekunów.

Czy musimy znać język?

Tak, wymaga się znajomości chociażby podstaw języka kraju, do którego planujemy wyjechać. Komunikacja jest kluczowa, dlatego warto doszkalać się w tej dziedzinie, jeżeli mamy braki.