Opieka nad seniorami za granicą – na czym polega?

Opieka nad seniorami za granicą z roku na rok staje się coraz popularniejszym zajęciem zarobkowym. Chęć wyjazdu do Niemiec zgłaszają głównie kobiety, które poszukują bezpiecznej i pewnej pracy u naszych sąsiadów. Warto więc sprawdzić, jak wygląda codzienny zestaw obowiązków opiekunki.

Doskonała opinia polskich opiekunek w Niemczech

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym otoczeniem dla pielęgnacji seniorów jest ich własny dom. Zdanie to potwierdzają niemieccy lekarze, którzy zapewniają, że we własnych czterech ścianach starsze osoby czują się na tyle spokojniejsze, że żyją dłużej  niż w domu opieki. Stąd wśród niemieckich rodzin popularnym zwyczajem stało się zatrudnianie opiekunek na całą dobę.

Okazuje się, że opiekunki z Polski cieszą się w Niemczech doskonałą opinią, co wynika z ich profesjonalizmu. Praca dla opiekunek w Niemczech to doskonała propozycja dla osób, które mają już doświadczenie w sprawowaniu codziennej opieki nad osobami starszymi, chorymi, czy unieruchomionymi. Dodatkowo wyjazd do Niemiec ma wiele zalet. Bliska odległość od Polski, doskonałe zarobki, możliwość podszlifowania języka, czy nowe znajomości to dopiero początek z nich. Sprawdzone oferty pracy można znaleźć w agencji opiekunek proponującej jedynie sprawdzone zatrudnienie.

Zakres obowiązków opiekunki w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech polega przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa osobie starszej. Związane z tym czynności medyczne i pielęgniarskie obejmują podstawowy zakres obowiązków. Zatrudniona osoba nie musi więc zajmować się bardziej skomplikowanymi zadaniami jak zastrzyki, pomiar cukru, czy podawanie insuliny. Ważne jednak, aby skupić się na pilnowaniu przyjmowania przez seniora lekarstw o odpowiedniej porze. Zadaniem opiekunki jest również aktywizacja seniora dopasowana do jego możliwości, a także dbanie o jego codzienną dietę.

W wielu przypadkach opiekunki w Niemczech otrzymują do własnej dyspozycji pokój w domu swojego podopiecznego lub w jego bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu są w stanie sprawować opiekę nad seniorem prawie przez całą dobę. Zapewnienie towarzystwa do rozmów oraz ćwiczenie pamięci u osób starszych to kolejne ważne zadanie, które wpływa na samopoczucie seniorów. Decydując się na pracę w Niemczech, można więc liczyć na dobre zarobki, jednak trzeba poświęcić wiele czasu i uwagi na wykonywanie swoich obowiązków. Mimo to dobre warunki zatrudnienia sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd i czerpie z tego satysfakcję.