Jak korzystać z basenu szpitalnego?

Opieka nad pacjentem niesamodzielnym bądź stale unieruchomionym wymaga czegoś więcej aniżeli tylko zachowania pełnego profesjonalizmu i poszanowania jego godności. Wspieranie w wypróżnianiu się to dla pacjentów bardzo wstydliwa sprawa, dla wielu wręcz upokarzająca. W tym wypadku ogromną rolę odgrywa basen sanitarny, który umożliwia normalne funkcjonowanie z jednoczesnym zachowaniem najwyższego poziomu higieny. Kiedy basen sanitarny może okazać się konieczny i jak prawidłowo go używać?

Jednorazowy basen sanitarny – dla kogo?

Wraz z upływem czasu pewne funkcje organizmu mogą ulegać stopniowemu pogorszeniu lub całkowitemu zanikowi. Brak możliwości samodzielnego wypróżniania to spory problem wśród pacjentów niesamodzielnych, który sprawia niekiedy, że zaczynają oni wycofywać się z życia społecznego, rezygnując przy tym z jakichkolwiek kontaktów towarzyskich. Sprawując opiekę nad osobą nie do końca samodzielną, tak ważne jest zapewnienie jej wsparcia oraz poszanowania prawa do prywatności i intymności. Niezależnie czy opiekujecie się jednym z członków rodziny, czy zaś pacjentem w placówce medycznej, należy pamiętać, iż to właśnie jego zdrowie i komfort są kluczowe. Pacjent powinien czuć się w pełni bezpiecznie, a jednocześnie mieć zapewnione odpowiednie warunki. Jednorazowy basen sanitarny stanowi bowiem podstawowy element, który ma za zadanie nie tylko ułatwić wydalanie moczu i kału, lecz także zachować higienę na najwyższym poziomie. Odpowiednio dopasowany do potrzeb osoby leżącej pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby, uwzględniając przy tym także komfort opiekuna. Warto mieć na uwadze, iż sytuacja ta może być początkowo niedogodna dla obu stron. Współzależność od drugiej osoby z pewnością niczego nie ułatwia i dlatego tak ważna jest dbałość o te na pozór mało istotne elementy. Basen sanitarny stworzony z myślą o kobietach i mężczyznach to podstawa intymności i godności człowieka.

Jak podkładać basen sanitarny?

Basen sanitarny to niewątpliwie przełomowy wyrób medyczny, dzięki któremu pacjenci niesamodzielni bądź stale unieruchomieni będą mogli wypróżniać się w sposób bardzo zbliżony do tego sprzed choroby. Bez pomocy opiekuna oczywiście się nie obejdzie. Zanim jednak tak się stanie, kluczowym elementem korzystania z basenu, jest dbałość o czystość w miejscu pracy. Każdy opiekun powinien dokładnie zdezynfekować dłonie i założyć jednorazowe rękawiczki chirurgiczne, co z pewnością wpłynie na komfort obu stron. Ofertę basenów szpitalnych znajdziesz tutaj. W przypadku osoby, która nie jest w stanie współpracować, należy ułożyć ją w pozycji bocznej i podłożyć basen medyczny w odpowiednim miejscu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto natomiast poprosić pacjenta o zgięcie nóg i uniesienie pośladków. Wówczas wystarczy wsunąć basen dla chorych i pozostawić pacjenta na moment, by mógł zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne w odosobnieniu. Pamiętajcie, by basen dla chorego został wsunięty w odpowiedni sposób tak, aby nie pobrudzić pościeli bądź powierzchni materaca. Tuż po zakończeniu basen medyczny usuwamy i opróżniamy. Co istotne, należy dokładnie zdezynfekować go tuż po każdym użyciu. I choć dostępne na rynku baseny sanitarne zostały zaprojektowane tak, by nie wydzielać nieprzyjemnego zapachu, higiena jest w tym wypadku kluczowa.

Ciekawym rozwiązaniem jest także kaczka sanitarna idealnie wyprofilowana zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Może być wykorzystana przez pacjentów do oddawania moczu, tym samym ułatwi zaspokajanie podstawowych potrzeb.

Basen dla chorych – tego unikaj

Opieka nad osobą niesamodzielną może stanowić spore wyzwanie i jest to całkowicie zrozumiałe. Pamiętajcie jednak, że każdy wyrób medyczny – basen sanitarny czy kaczka sanitarna, muszą być używane z nadmierną czujnością. Akcesoria medyczne wielorazowe należy wykorzystywać wyłącznie w sytuacji, gdy zaistnieje taka potrzeba. Długotrwałe trzymanie basenu przez dłuższy czas może doprowadzić do powstawania ran, a w najgorszym wypadku także do odleżyn. Używanie go w sposób nieuzasadniony nikomu ani niczemu nie służy. Sanitarny basen medyczny został stworzony po to, by zapewniać pacjentom niesamodzielnym wysoki poziom komfortu, a nie odwrotnie. Kierujcie się potrzebami chorego i bądźcie otwarci na nieprzewidziane sytuacje. Basen sanitarny to niewątpliwie ratunek w wielu przypadkach. Używajcie go rozsądnie!