Opieka nad osobą leżącą w domu

Opieka nad chorym wymaga przygotowania wygodnej przestrzeni i zorientowania się, co będzie w domu potrzebne, żeby zapewnić mu maksymalny komfort. Zorganizowanie opieki w warunkach domowych jest jak najbardziej możliwe, ważne jednak, żeby jak najszybciej zdobyć odpowiednią wiedzę na temat czynności, jakie czekają opiekuna. W przypadku osoby leżącej dużą pomocą będzie łóżko rehabilitacyjne, które pomoże w podnoszeniu, myciu oraz przebieraniu chorego. Dzięki niemu łatwiej będzie też zapobiegać odleżynom. 

Zmiana pozycji i podnoszenie chorego – jak robić to w bezpieczny i wygodny sposób

Opieka nad chorym w domu wiąże się obciążeniem dla kręgosłupa i wykonywana przez dłuższy czas, może odbić się na zdrowiu opiekuna. Ważne jest, żeby przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo i nie narazić się na utratę zdrowia. Dużą pomocą jest wspomniane łóżko rehabilitacyjne, wiele modeli ma możliwość obsługi za pomocą pilota, co bardzo ułatwia zmianę pozycji chorego. Osoba leżąca niezależnie od wagi, będzie dużym obciążeniem, jeśli będzie podnoszona w niewłaściwy sposób. Podczas tej czynności należy pamiętać o:

  • Nie wolno podnosić chorego na nieugiętych kolanach. 
  • W miarę możliwości należy używać mięśni nóg, mniej obciążając górną partię ciała. 
  • Nie należy wykonywać żadnych nagłych ruchów, powinny być one spokojne i płynne. 
  • Jeśli podopieczny, ma możliwość nam jakoś pomóc, warto go o to poprosić.  
  • W miarę możliwości należy podnosić chorego we dwie osoby. 
  • Nie należy chwytać chorego „pod pachy”. Bezpieczniej będzie przełożyć pod nimi ręce i podnieść go za łopatki. 
  • Najbezpieczniej jednak będzie skontaktować się ze specjalistą, który dokładnie pokaże i wytłumaczy prawidłowe obracanie, przesuwanie i podnoszenie chorego. 

Pieluchy – jak wybrać odpowiedni rodzaj? 

Wielu przewlekle chorych, ma problem z nietrzymaniem moczu i kału. Może on być mniej lub bardziej nasilony, dlatego ważne jest odpowiednie leczenie oraz dobranie wyrobu chłonnego. Rodzaj zależy od wielu czynników, jak:

  • Aktywność chorego. Jeśli samodzielnie się porusza, to wyrób chłonny będzie inny, niż ten dla obłożnie leżącego. 
  • Stopień nietrzymania moczu. Wyróżniamy kropelkowe, lekkie, średnie i ciężkie. 
  • Czy problem dotyczy też braku kontroli nad wydalaniem kału. 
  • Obwód bioder/talii. Za mała pielucha powoduje otarcia i podrażnienia skóry oraz duży dyskomfort chorego. Za duża nie spełnia swojej funkcji, ponieważ powoduje wycieki i zabrudzenie łóżka. 

Opieka domowa nad osobami starszymi lub przewlekle chorymi zawsze stanowi wyzwanie, ale istnieje wiele produktów, które ułatwiają dbanie o higienę i komfort pacjenta. Odpowiednio dopasowane pieluchy potrafią zaoszczędzić dużo czasu i problemów jak powstawanie odparzeń czy powierzchownych ran. W dodatku nie wymagają tak częstych zmian pościeli, co również nie jest łatwą czynnością przy leżącym pacjencie.

Do wyboru są: pieluchy anatomiczne, wkładki urologiczne, majtki chłonne, podkładu oraz wkłady anatomiczne.

Pielęgnacja osoby leżącej

Zadbanie o higienę chorego jest wyjątkowo ważne i pomoże zabiegać różnym powikłaniom jak odleżyny, odparzenia, czy zakażenia. Pielęgnacja osoby leżącej, nie należy do najprostszych czynności, ale z odpowiednią wiedzą, na pewno stanie się mniejszym wyzwaniem. Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu lub kału są szczególnie narażone na powikłania, dlatego ważna jest codzienna pielęgnacja okolic intymnych. Mycie osoby leżącej przebiega w łóżku, dlatego warto podłożyć ręcznik lub podkłady chłonne, żeby nie zamoczyć materaca. Jest wiele specjalnym żeli, pianek i mydeł, które są dedykowane szczególnie narażonym na podrażnienia skóry pacjentom. 

Dobrym wyborem będą też produkty, które nie wymagają stosowania wody, jak jednorazowe myjki, chusteczki nawilżane lub specjalne czepki do mycia włosów. 

Wszystkie niezbędne produkty do pielęgnacji, pieluchy oraz darmowe porady, można uzyskać w sklepie internetowym chlonne24.pl