Krzesło schodowe – doskonałe rozwiązanie dla niepełnosprawnych i osób starszych

Krzesełko schodowe to urządzenie, które okazuje się niezbędne wszędzie tam, gdzie w piętrowym budynku osoby niepełnosprawne czy starsze nie są w stanie samodzielnie przemieszczać się po schodach. To kompaktowe i lekkie urządzenie, które jest proste w obsłudze i zajmuje niewiele miejsca. Niekiedy krzesełka schodowe nazywane są także windami krzesełkowymi.

Do niewątpliwych zalet tych urządzeń z pewnością należy cena, która w porównaniu z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku jest naprawdę niewielka. Ponadto krzesełko schodowe jest proste w montażu, nie wymaga przeprowadzania żadnych prac budowlanych czy przeróbek architektonicznych, a jego obsługa jest prosta i może przebiegać bez pomocy opiekuna. Takie urządzenia są także rozwiązaniem bardzo uniwersalnym – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie znajdują się schody stanowiące dla osoby niepełnosprawnej barierę nie do pokonania. Mogą więc być montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku i to bez względu na to, czy schody są prosto- czy krzywoliniowe.

Bezpieczeństwo i wygoda

Krzesełko schodkowe projektowane jest tak, by zapewnić osobie z niego korzystającej wygodę i bezpieczeństwo. Wyposażone jest w podłokietniki, a także podnóżek i pas bezpieczeństwa. Ergonomiczne siedzisko obraca się tak, by zagwarantować możliwość bezpiecznego wsiadania i zsiadania z krzesełka. Te wszystkie cechy sprawiają, że osoby starsze czy niepełnosprawne mające problemy z poruszaniem się po schodach mogą bez obaw korzystać z krzesełka. Urządzenie dostosowane jest ponadto do osoby o praktycznie każdej masie ciała. Standardowo jego udźwig wynosi bowiem 130 kilogramów. Na rynku dostępne są jednak zresztą także modele mogące przewieźć pasażera ważącego nawet do 150 kilogramów.

Do każdych schodów

Montaż krzesełka schodowego możliwy jest zarówno w przypadku tradycyjnych schodów prostych, jak i tych kręconych czy wielobiegowych. Wystarczy po prostu wybrać odpowiedni model krzesełka – prosto- lub krzywoliniowy. Ważną zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie także możliwość wykorzystywania krzesełka w każdym miejscu – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Tego rodzaju urządzenia sprawdzą się więc nie tylko jako sposób na przemieszczanie się między piętrami, ale także zapewnią możliwość dostania się do klatki czy przedostania z ogrodu do wnętrza domu.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że montaż krzesełka schodowego nie wymaga przeprowadzania żadnego rodzaju dodatkowych prac budowlanych, a w dodatku jest naprawdę prosty i nie zajmuje wiele czasu. Urządzenie wymaga wygospodarowania naprawdę niewielkiej przestrzeni. Wystarczy pozostawić na dole przed schodami około 50-60 centymetrów. Krzesełko schodowe jest też tak projektowane, by nie utrudniać korzystania ze schodów osobom niemającym problemów z poruszaniem się. Szyna jezdna zawęża schody od 10 do 20 centymetrów, natomiast takie elementy urządzenia jak siedzisko, podłokietniki czy podnóżek są składane, by w czasie, kiedy krzesełko nie jest użytkowane, nie przeszkadzało w bezproblemowym poruszaniu się po schodach.

Nie tylko w domach jednorodzinnych

Krzesełko schodowe znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie schody uniemożliwiają samodzielne poruszanie się osobie niepełnosprawnej czy seniorowi. Najczęściej montowane są więc w domach jednorodzinnych, ale mogą pojawić się także w budynkach użyteczności publicznej. Wiele starszych czy niepełnosprawnych osób mieszka jednak nie w domu jednorodzinnym, ale w bloku. Podczas gdy pokonanie nawet kilku stopni jest dla nich wyzwaniem, to przemierzenie całej klatki schodowej praktycznie graniczy z cudem.

Nawet jeśli w bloku znajduje się winda, to w starym budownictwie bardzo często projektowano wysokie partery, do których dotrzeć również trzeba przy użyciu schodów. W takich miejscach dobrze sprawdziłaby się platforma schodowa, ale jej zainstalowanie na klatce schodowej jest niemożliwe ze względu na zbyt duże wymiary. Wówczas świetnie sprawdzą się właśnie krzesełka schodowe. Warto przy tym wspomnieć, że jest to rozwiązanie odpowiednie nie tylko dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Z powodzeniem wykorzystywane jest także w przypadku osób po operacjach ortopedycznych czy z porażeniem kończyn.

Wygodne korzystanie

Krzesełka schodowe poruszają się po specjalnym torze. Zazwyczaj jest on instalowany do stopni schodów. Zdarzają się jednak modele, w których tor mocowany jest do ściany. Urządzenie montowane jest na wagoniku jezdnym wyposażonym w silnik, przekładnię mechaniczną oraz baterie. Ze względu na to, że krzesełko schodowe zasilane jest z akumulatorów, w trakcie pracy urządzenia z sieci nie jest pobierana żadna energia. Nie oznacza to jednak, że urządzenie może całkowicie obyć się bez prądu. Konieczne okazuje się podłączenie do gniazdka ładowarki, która będzie automatycznie doładowywać akumulatory znajdujące się w krzesełku. Sterowanie urządzeniem może odbywać się natomiast na dwa sposoby. Coraz częściej producenci oferują modele obsługiwane za pomocą zdalnego pilota, choć wiele tego typu urządzeń działa za pomocą przełącznika umieszczonego w krzesełku – zwykle w podłokietniku.

A co z osobami na wózku?

Myśląc o osobie mającej problemy z poruszaniem się po schodach, przed oczami widzi się zwykle obraz osoby na wózku inwalidzkim. Czy krzesełko schodowe w takim wypadku jest dobrym rozwiązaniem? I tak, i nie. Tego rodzaju urządzenie nie pozwala bowiem na przewożenie niepełnosprawnego wraz z wózkiem. O ile dana osoba mieszka czy porusza się wraz z opiekunem, nie jest to duży problem. Wózek można bowiem łatwo złożyć i wnieść po schodach. Wprawdzie wymaga to więcej zachodu niż użycie platformy, przy czym warto pamiętać, że to drugie rozwiązanie nie zawsze będzie można wcielić w życie.

Platforma ma swoją niewątpliwą zaletę, którą jest możliwość samodzielnego pokonania schodów bez schodzenia z wózka. Zajmuje jednak znacznie więcej miejsca niż składane krzesełko, dlatego nie w każdym miejscu będzie mogła być zamontowana. Nie wspominając już o cenie, która jest znacznie wyższa niż w przypadku alternatywy, jaką stanowi krzesełko schodowe.