Myjka ultradźwiękowa – co to jest i jak działa?

Czyszczenie ultradźwiękowe jest bardzo skuteczną formą czyszczenia, w której cząsteczki brudu są całkowicie usuwane. Przedmioty zanurzone w zbiorniku z cieczą, która następnie jest uderzana falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości. Istotą działania myjki są fale dźwiękowe, które tworzą delikatne, ale mocne działanie elementu szorującego w płynie, który czyści wszystkie powierzchnie, w tym głębokie pory i szczeliny.

Zbiorniki w myjkach ultradźwiękowych generują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, dzięki zastosowaniu przetworników i elektronicznych generatorów fal ultradźwiękowych. Typowe przetworniki są wykonane z kryształów piezoelektrycznych, które przekształcają energię elektryczną w energię mechaniczną lub falę dźwiękową, ponieważ kryształy piezoelektryczne zmieniają rozmiar geometryczny po przyłożeniu napięcia elektrycznego.

W urządzeniach magnetostrykcyjnych metale bogate w żelazo rozszerzają się i kurczą po umieszczeniu w polu magnetycznym. Rozszerzanie i kurczenie się powoduje rezonans pojemnika w urządzeniu i generowanie fal ultradźwiękowych. Z kolei przetworniki piezoelektryczne wykorzystują kryształy o właściwościach elektrycznych. Kryształy zmieniają kształt, gdy przepływa przez nie prąd, a następnie przywracają swój pierwotny kształt po wyłączeniu systemu. W wyniku wibracji powstają fale, które wytwarzają energię ultradźwiękową. 

Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości generowane przez generatory fal elektrycznych i przetworniki są przenoszone w ciekłym roztworze wody lub na bazie rozpuszczalnika i powodują kawitację cząsteczek roztworu. Duża zmiana ciśnienia na bardzo małym obszarze powoduje duże poruszenie powierzchni na powierzchni części. Mieszanie lub „mikro-szorowanie” w myjce ultradźwiękowej jest bardzo równomierne w ślepych otworach oraz elementach wewnętrznych części.

Wysoka wydajność przetwornika określa zarówno czas czyszczenia jak i dokładność. Przetwornik niskiej jakości zużywa więcej energii i wydłuża cykl czyszczenia. Inne zmienne wpływające na wydajność czyszczenia ultradźwiękowego obejmują moc, ciepło, pojemność, detergent oraz długość cyklu czyszczenia. 

Myjki ultradźwiękowe można również dostosować do konkretnych potrzeb laboratoriów, szpitali bądź innych instytucji. Dzięki aplikacjom do czyszczenia, myjki są szeroko rozpowszechnione w wielu branżach. Myjki ultradźwiękowe są dostosowane do rodzajów czyszczonych części. Precyzyjne czyszczenie służy do czyszczenia i przywracania delikatności przedmiotów, które mogły zostać uszkodzone tradycyjnymi metodami czyszczenia. 

Istnieje szereg korzyści ze stosowania myjek ultradźwiękowych. Urządzenia te umożliwiają jednoczesne czyszczenie do dwudziestu części, a technologia jest łatwa w użyciu oraz do obsługi wymaga jedynie jednego operatora. System delikatnego czyszczenia umożliwia wydłużenie żywotności części. Wysoka skuteczność czyszczenia sprawia, że wszystkie zanieczyszczenia są usuwane w pierwszym cyklu.