Jak prawidłowo zadać o higienę aparatu ortodontycznego? Podpowiadamy!

Prostowanie zębów to zadanie, które wymaga wiele czasu, jednak z roku na rok przybywa osób, które decydują się na aparat ortodontyczny. Zanim jednak nastąpi jego założenie, pacjenci często interesują się, jak dbać o aparat i higienę jamy ustnej, co jeść oraz czego unikać. Wiedza ta pomaga podjąć ostateczną decyzję o leczeniu ortodontycznym, które wbrew pozorom nie jest takie uciążliwe, jak się wydaje.

Sposoby na czyszczenie aparatu ortodontycznego

Dbanie o aparat ortodontyczny to obowiązek każdego, kto zdecydował się na prostowanie zębów. Ortodonta ze Szczecina z gabinetu Orto Magic (https://www.orto-magic.eu/ortodoncja) wyjaśnia, na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia aparatu oraz co będzie do tego potrzebne.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego wymaga zdjęcia ruchomych elementów, np. wyciągów. Szczoteczkę najlepiej na początku skierować na elementy aparatu zlokalizowane na zębach trzonowych. W pierwszej kolejności należy usunąć resztki jedzenia i zanieczyszczenia z rurek i pierścieni, a następnie przejść do zamków oraz łuków.

Podczas czyszczenia aparatu ortodontycznego warto zadbać też, aby ruchy szczoteczką wykonywane były pod kątem 45 stopni. Najlepiej, jeśli zastosujesz ruchy wymiatające, które pozwolą pozbyć się zanieczyszczeń pomiędzy zębami, a także zębami i aparatem ortodontycznym. Ważne też, aby szczoteczką posługiwać się delikatnie. Zbyt gwałtowne ruchy oraz mocne dociskanie mogą spowodować uszkodzenie aparatu ortodontycznego.

Co więcej, bardzo przydatnym dodatkiem dla osób prostujących zęby będzie także nić dentystyczna. Dzięki niej dokładnie usuniesz resztki jedzenia ze szczelin pomiędzy zębami, co znacznie poprawia higienę jamy ustnej.

Jakie akcesoria do czyszczenia aparatu warto zakupić?

Mimo że czyszczenie aparatu ortodontycznego początkowo może być dla pacjentów kłopotliwe, to szybko dojdą oni do wprawy. Warto jednak w pierwszych tygodniach noszenia aparatu na higienę jamy ustnej poświęcić nieco więcej czasu, a także wykonywać ją z należytą starannością. W sprzedaży dostępne są także akcesoria do czyszczenia i pielęgnacji aparatu ortodontycznego, które znacznie ułatwiają to zadanie. Wśród nich warto wspomnieć o:

  • szczoteczce ortodontycznej – posiada ona specjalnie wyprofilowane włosie, które ułatwia mycie zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego,
  • irygatorze – urządzenie to umożliwia szybkie, a przede wszystkim dokładne oczyszczenie zanieczyszczeń z zębów oraz aparatu ortodontycznego,
  • pastach dedykowanych dla osób z aparatem ortodontycznym – pasty tego typu mają inną konsystencję od past tradycyjnych, a dodatkowo pomagają łagodzić nadwrażliwość zębów.

Nie ulega wątpliwości, że mycie zębów z aparatem ortodontycznym to duże wyzwanie. Tradycyjna szczoteczka do zębów co prawda jest wygodna, jednak mało skuteczna, a dodatkowo zwiększa ryzyko uszkodzenia konstrukcji aparatu. Z punktu widzenia ortodontów lepszym wyborem będzie więc szczoteczka soniczna lub elektryczna z końcówką ortodontyczną. Poza optymalnym kształtem ma ona również specjalnie wyprofilowane włosie, które ułatwia docieranie do trudno dostępnych miejsc.

Dlaczego warto zainwestować w akcesoria dla osób z aparatem ortodontycznym? Przede wszystkim wspierają one higienę jamy ustnej, a dzięki odpowiednio dopasowanym rozmiarom i kształtom łatwiej jest dotrzeć nawet do trudno dostępnych zakamarków. Sumienne czyszczenie aparatu ortodontycznego oraz przestrzeni międzyzębowej i zębów jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Dodatkowo stanowi najważniejszy element profilaktyki próchnicy.