Czy suplementacja kwasami omega 3 to dobry pomysł?

Większość ludzi wie, że kwasy tłuszczowe omega-3 występujące w oleju rybnym są dobre dla ich zdrowia, a w szczególności układu krążenia. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, że te same kwasy są kluczowe dla zdrowia mózgu. Jeśli chodzi o korzyści płynące z suplementacji omega-3 olejem rybim, wspomaga on zarówno serce, jak i umysł.

Kwasy omega 3 – korzyści

Przyjmowanie oleju z ryb powinno być istotną częścią codziennego schematu suplementacji, co zostało potwierdzone dzięki mocnym dowodom potwierdzającym pozytywny wpływ kwasów omega-3 na:

  • mózg
  • serce
  • całe ciało 

Suplementy obfitujące w kwasy omega 3, jakie można znaleźć na przykład na stronie estrovita.pl są tym bardziej szczególnie polecane, jeśli ma się problemy z koncentracją lub z pamięcią. Co więcej, liczne badania wykazały, że po połączeniu suplementacji kwasami tłuszczowymi omega-3 i ćwiczeń aerobowych można zapobiegać łagodnym zaburzeniom poznawczym.

Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze w fazie poszukiwania odpowiedzi na pytania, czy obecnie bierzesz już suplementy wzbogacone w kwasy omega 3 i chcesz się dowiedzieć, czy wybrałeś odpowiedni rodzaj, poniżej znajdziesz jeszcze kilka krótkich faktów, które musisz wiedzieć o oleju rybnym.

Fakty na temat kwasów tłuszczowych omega-3


Oleje o jakich mowa pochodzą z ryb zimnowodnych i są bogatym źródłem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 zwanych EPA i DHA. Są one niezbędne dla ludzkiego zdrowia, funkcjonują we wszystkich naszych komórkach i są bardziej aktywne niż krótsze łańcuchy omega-3 pochodzące z roślin. Są one niczym niektóre witaminy, ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć, ale musi je pozyskać z pożywienia.

Naukowo udowodniono, że mózg potrzebuje tych niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, aby działać na optymalnym poziomie. Niestety, większość Polaków cierpi na niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 – często nawet nie mając o tym pojęcia.

Ogromny i szybko rosnący zbiór badań klinicznych nad EPA i DHA w olejach rybnych wskazuje, że są one niezbędne dla przepływu krwi w mózgu, jego ogólnych możliwości przetwarzania informacji i pamięci. Obejmuje to także inne funkcje poznawcze, takie jak:

  • nastrój
  • „funkcjonowanie wykonawcze” mózgu (np. podejmowanie decyzji)
  • spokojne i kontrolowane zachowanie

Tym samym, kwasy omega 3 są niezbędnym wsparciem żywieniowym dla rozwoju, dojrzewania i optymalnego funkcjonowania mózgu, serca i całego układu krążenia oraz wszystkich innych narządów organizmu. Są również niezbędne do przetrwania i optymalnego funkcjonowania całego ludzkiego ciała.