Kosmetyki z olejem konopnym – dlaczego warto je mieć?

Olej konopny budzi różne skojarzenia, ale cieszące się złą sławą konopie indyjskie nie mają z nim nic wspólnego. Otrzymywany jest ze zwykłych konopi siewnych, a popularność zawdzięcza swoim fantastycznym właściwościom pielęgnacyjnym.

Sprawdź, dlaczego warto stosować kosmetyki z olejem konopnym.

Ten niezwykły olej otrzymuje się z konopi siewnych. Jego najcenniejszą odmianą jest ta, która powstaje w procesie tłoczenia na zimno, czyli w temperaturze do 40 stopni Celsjusza, a otrzymywany produkt nie jest poddawany rafinacji. Na etykietach kosmetyków warto szukać więc jego nazwy wg INCI (Internationa Nomenclature of Cosmetic Ingredients), która brzmi Cannabis sativa (Hemp) Seed Oil. Konopie siewne znane są w Azji od lat, bo od niepamiętnych czasów używano ich do produkcji nie tylko papieru, ale także żagli. W Europie stały się poszukiwane dopiero stosunkowo niedawno, gdy przestały być mylone z konopiami indyjskimi, czyli tymi, które służą jako surowiec do produkcji narkotyków.

Fenomen oleju konopnego

Aby docenić zalety oleju konopnego, wystarczy spojrzeć na jego skład. Niemal osiemdziesiąt procent jego zawartości stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, a wśród nich najwięcej jest kwasu linolowego, zaliczanego do grupy kwasów omega-6, oraz kwasu linolenowego, należącego do rodziny kwasów omega-3. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają niezwykłe właściwości wykorzystywane w kosmetyce. Przede wszystkim przyspieszają odnowę komórek skóry i wspomagają utrzymywanie prawidłowego stopnia nawilżenia skóry. Skutecznie nadzorują pracę gruczołów łojowych.

Oprócz nich w oleju konopnym znajdują się także kwasy oleinowy i palmitynowy, a także cenne proteiny, karoten, fitosterole i fosfolipidy oraz cała grupa witamin, takich jak: A, D, E i K. Badając skład oleju konopnego, natkniemy się również na wiele substancji, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także te świetnie zwalczające wolne rodniki. Mowa tu o tokoferolu, canabidolu oraz terpenolu. Nic więc dziwnego, że każdy z producentów preparatów kosmetycznych chce mieć w swojej ofercie i balsam, i krem z olejem konopnym.

Olejek konopny w kosmetyce

Każdy krem do twarzy z olejem konopnym to preparat, który czyni wiele dobra. Świetnie regeneruje skórę i zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. W sposób wyraźny poprawia koloryt skóry. Kremy z olejem konopnym są często wybawieniem dla cery trądzikowej, bo potrafią normować wydzielanie sebum, wspomagając w ten sposób leczenie uporczywych, trądzikowych zmian zapalnych.

Balsamy z olejem konopnym polecane są każdemu, bo preparaty te, stosowane tuż po kąpieli, skutecznie i szybko odbudowują naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, co zapobiega nadmiernej utracie wody i dalszemu jej przesuszaniu. Zawarte w oleju konopnym nienasycone kwasy tłuszczowe sprawiają, że skóra nabiera odporności na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak ujemna temperatura, wiatr i nadmierne promieniowanie ultrafioletowe. Mało tego, kosmetyki z olejem konopnym są w stanie zmniejszyć ryzyko powstawania na skórze przebarwień posłonecznych.

To jednak nie koniec cudownych właściwości oleju konopnego, bo to także doskonały surowiec do pielęgnacji włosów. Odżywki, maski, szampony z olejem konopnym dodają blasku włosom i zdecydowanie ułatwiają ich rozczesywanie. Czysty olej konopny stosowany bezpośrednio na skórę głowy redukuje wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.