Rodzaje aparatów słuchowych

Aparat słuchowy jest urządzeniem, służącym do wzmocnienia głośności dochodzących z otoczenia dźwięków, dla osób, którym postawiona została diagnoza niedosłuchu. Niegdyś były one tworzone w formie trąbek wkładanych do uszu, które pozwalały wzmocnić dźwięki, teraz natomiast jest to układ elektroniczny, składający się z części takich jak mikrofon, wzmacniacz oraz słuchawki. Uległy one zmniejszeniu, co zapewnia osobie, zmuszonej do korzystania z niego znacznie większy komfort użytkowania. W obecnych czasach istnieje wiele rodzajów aparatów słuchowych, dzięki czemu każda osoba, będąca niedosłyszącą, może znaleźć odpowiednią opcję dla siebie. Skąd jednak wiedzieć, który typ aparatu słuchowego wybrać, aby odpowiadał Twoim oczekiwaniom? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem, w celu znalezienia odpowiedniego wariantu!

Wewnątrzuszne IIC i CIC

Aparaty IIC, czyli te niewidoczne w przewodzie, mają najmniejszy z dostępnych rozmiarów. Ich główną zaletą jest to, że mimo jego wielkości, wyciągnięcie go, nie stanowi żadnego problemu dla posiadacza. Nie trzeba zmieniać ich ustawień, gdyż dostosowują się do różnych warunków akustycznych. Nie są jednak zalecane osobom, których sprawność manualna jest minimalna. CIC, tj. całkowicie wewnątrzprzewodowe, również cechują się niedużą wielkością, jednak większą niż w przypadku IIC. Posiadają przycisk, za pomocą którego istnieje możliwość ręcznego sterowania ustawieniami. Oba te typy należy w odpowiedni sposób konserwować, gdyż zagraża im wilgoć oraz woskowina.

Wewnątrzuszne ITC, ITE HS i ITE FS

ITC, czyli aparaty wewnątrzprzewodowe. Są większe od swoich poprzedników, a ich bateria działa dłużej. Posiadają wygodną funkcję bluetooth. Jego zaletą jest zdecydowanie funkcjonalność, a wadą to, że nie jest możliwy do całkowitego ukrycia. Aparat ITE HS, częściowo wypełniający małżowinę uszną, charakteryzuje się podobnie jak ITC dłuższym działaniem baterii oraz możliwością sterowania za pomocą przycisków. Wypełniają połowę ucha zewnętrznego. Ostatnim aparatem wewnątrzusznym jest ITE FS, największy spośród wszystkich wyżej wymienionych. Są one odpowiednie nawet dla osób z większymi wadami słuchu oraz łatwe w obsłudze.

Zauszne

Zacznijmy od najmniejszych aparatów zausznych, tzw. zausznych aparatów słuchowych ze słuchawką zewnętrzną, czyli RIC. Ten typ aparatu słuchowego jest dyskretnie umieszczony za uchem. Są znacznie odpowiedniejsze dla osób, chcących niewidocznego rozwiązania. Narażone na działanie wilgoci oraz gromadzenie się woskowiny. Kolejnym wariantem są zauszne aparaty słuchowe, umieszczone za uchem. Są trwałe i proste w naprawie. Sprawdzą się przy każdym natężeniu niedosłuchu oraz dla każdej wielkości ucha. Ich dodatkową zaletą jest prosta obsługa. Ostatnią opcją jest aparat z nasadką otwartą. Umiejscawia się je za małżowiną uszną. Słyszalny przez nie dźwięk brzmi jak najbardziej naturalnie, bateria jest wymienna oraz nie ma potrzeby używania wkładki usznej. Przy nich kanał uszny pozostaje otwarty.