Jak zadbać o swój aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe choć są dość niewielkie, osoby borykające się z niedosłuchem nie wyobrażają sobie bez nich życia i codziennego funkcjonowania. To właśnie one sprawią, że ubytki słuchu nie stanowią bariery w wykonywaniu codziennych obowiązków znacząco poprawiając komfort. Co więcej, dzięki nim osoby z wadami słuchu mają szansę aktywnie i w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. W sytuacji, gdy jesteśmy pozbawieni możliwość prawidłowego odbioru dźwięków stanowi to spory kłopot. Jednak to co wydaje się być jeszcze bardziej istotne to niebezpieczeństwo jakie się z tym wiąże. Nie słysząc zbliżających się samochodów czy sygnału jadącej karetki osoby te narażone są na wiele zagrożeń. Z tego powodu, posiadając aparat słuchowy, warto o niego należycie dbać, aby nie doprowadzić do wszelkich uszkodzeń. Regularna i dokładna pielęgnacja jest więc podstawą w zapobieganiu takim sytuacjom. Co więc należy robić, aby zadbać o swój aparat słuchowy i cieszyć się nim jak najdłużej? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek.

Wilgoć to największy wróg

Wilgoć stanowi jeden z pierwszorzędnych i największych problemów, z którymi muszą zmierzyć się posiadacze aparatów słuchowych. To właśnie ona jest przyczyną nieprawidłowości i może przyczynić się do trwałego uszkodzenia aparatu słuchowego. Z uwagi na to, bez dwóch zdań należy pamiętać o zdjęciu go na czas kąpieli. Dotyczy to także wszelkich wypraw nad jezioro, morze czy basen, gdzie mamy zamiar wchodzić do wody. Drugą zasadą, która ma na celu uchronienie Twojego aparatu przed uszkodzeniami, jest dokładne osuszenie rąk zarówno przy nakładaniu, jak i zdejmowaniu urządzenia. Staraj się zawsze skorzystać z ręcznika, aby mieć stuprocentową pewność, że ręce nie są wilgotne. Kolejną sytuacją są warunki atmosferyczne. Oczywistym jest, że ulewne deszcze stanowią zagrożenie, jednak nie każdy wie, że również i latem są one równie narażone. Wysokie temperatury powodują, że ludzkie ciało zaczyna się pocić, aby się ochłodzić. Za każdym razem, gdy przebywaliśmy w takich warunkach powinniśmy skorzystać ze specjalnego osuszacza. Pamiętajmy także o tym, żeby nie szukać żadnych zamienników, ponieważ półka nad kominkiem czy parapet nad kaloryferem zdecydowanie nie są dobrymi pomysłami.

Zadbaj o baterie do aparatów słuchowych

Zdecydowana większość aparatów słuchowych jest zasilana przy pomocy baterii. Jednak istotnym minusem w tej kwestii jest fakt, że w momencie, gdy się wyczerpią nie możemy ich ponownie naładować. W celu ponownego działania aparatu słuchowego należy wymienić je na nowe. Z uwagi na to, zaleca się, aby zawsze mieć zapasową parę przy sobie. Dzięki temu unikniemy niepożądanych sytuacji podczas, których przestaniemy wyraźnie słyszeć. Baterie do aparatów słuchowych dostępne są w różnych wersjach, o czym należy pamiętać dokonując ich zakupu. Najmniej sprzyjającymi warunkami dla ich jak najdłuższej żywotności są niskie temperatury. Z uwagi na to, w okresie zimowym możemy zaobserwować ich krótszą czas działania. W celu uniknięcia takiej sytuacji będąc na dworze warto na chwilę schować nasz aparat do torebki, gdzie będzie miał możliwość ogrzania się. Starajmy się wykonywać te czynności nad miękką powierzchnią, tak aby w razie upadku nie uszkodzić urządzenia.

Zwróć uwagę na skład kosmetyków

Zdecydowana większość kobiet wykonuje choć minimalny makijaż, bądź układa swoje włosy. Wychodząc do pracy czy na miasto staramy się podkreślić naszą urodę korzystając z wielu kosmetyków do twarzy i ciała, a także lakierów żeby nasza fryzura przez cały dzień wyglądała rewelacyjnie. Warto jednak zwrócić uwagę na substancje chemiczne, które się w nich znajdują. W kwestii panów, choć korzystają ze zdecydowanie mniejszej ilości produktów, również mogą trafić na takie, które zawierają składniki niepożądane z punktu widzenia żywotności aparatów słuchowych. Nieodpowiednio używane mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Z uwagi na to, zaleca się zdejmować je podczas korzystania z produktów takich jak lakier do włosów, krem do opalania czy balsam po goleniu.