Higiena aparatu ortodontycznego

Na założenie aparatu decydują się osoby z poważnymi wadami zgryzu, które niejako wymuszają korektę zębów, aby wada nie postępowała i nie powodowała dalekosiężnych problemów zdrowotnych – bo właśnie takie są konsekwencje nieleczony wad uzębienia.

Niestety posiadanie aparatu na zębach wymaga od pacjenta trochę więcej wysiłku w kwestii codziennej higieny jamy ustnej. Niestety dodatkowe druty i gumki, tworzą doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii, gdyż bardzo trudno jest je stamtąd usunąć tylko i wyłącznie za pomocą szczoteczki do zębów, nawet jeśli  pacjent posiada bardzo obszerną wiedzę z zakresu szczotkowania zębów, co, niestety, zdarza się rzadko.

Odpowiednia higiena jamy ustnej przy założonym aparacie ortodontycznym wymaga od pacjenta znacznie większego nakładu pracy i chociaż zalecane czynności są bardzo podobne jak w przypadku standardowej higieny, to różnią się pewnymi, z pozoru drobnymi, niuansami, które znacząco wpływają czystość panującą w buzi.

Odpowiednia technika szczotkowania i dobrze dobrana szczoteczka

 

Odpowiednia technika szczotkowania zębów i dobrze dobrana do aparatu szczoteczka są kluczem do sukcesu. Odwiedzając gabinet warto porozmawiać ze swoim dentystą, który posiada profesjonalne materiały dla stomatologów i z pewnością będzie w stanie polecić szczoteczkę, która sprawdzi się w przypadku pacjentów posiadających aparat ortodontyczny (zobacz w sklepie DentalTree.pl). Zwykle zaleca się wybór szczoteczki o miękkim włosiu, która będzie się zużywała przy ocieraniu się o elementy aparatu. Jeśli jednak stomatolog zaleci inaczej, należy się dostosować do jego sugestii, być może istnieje ważny powód, dla którego pacjent dostaje inne wskazówki.

Sama kwestia techniki szczotkowania jest również istotna, gdyż powinny w niej zostać uwzględnione wszystkie zakamarki i trudno dostępne miejsca, które są wynikiem noszenia aparatu. Jeśli nie wyczyścimy dokładnie wszystkich przestrzeni, może to prowadzić do powstawania próchnicy i przebarwień.

Nitkowanie jest możliwe

 

Wielu osobom noszącym aparat wydaje się, że nitkowanie zębów jest niemożliwe, głównie ze względu na elementy aparatu, które utrudniają ruch piłujący w górę i dół. Nic bardziej mylnego! Stosowanie nici dentystycznych jest jak najbardziej możliwe, jednak uczciwie przyznać trzeba, że wymaga znacznie większych nakładów pracy niż u osób, które nie posiadają aparatu ortodontycznego. Wystarczy uważać na wszystkie metalowe elementy i ostrożnie je omijać, a wtedy nitkowanie będzie bardzo skuteczne.

Irygator przyjacielem

 

Irygator jest bardzo przydatnym urządzeniem, z pewnością każdy ortodonta, zakładający aparaty będzie posiadał odpowiedni asortyment stomatologiczny i zaleci dostosowany do potrzeb irygator. Zadaniem tego urządzenia są wypłukanie resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc w aparacie. Irygator wytwarza strumień wody, który jest pod ciśnieniem, dlatego ma dużą siłę i doskonale sprawdzi się w higienie.

Noszenie aparatu ortodontycznego ma na celu poprawę naszego uśmiechu, nie pozwólmy zatem, aby brak odpowiedniej higieny doprowadził do powstania nowych szkód, które trzeba będzie naprawiać.