Jak założyć holter EKG? Czego unikać podczas noszenia?
Zawartość podstrony
Holter EKG, czyli przenośne urządzenie służące do ciągłego monitorowania aktywności elektrycznej serca, jako urządzenie zostało opracowane w pierwszej połowie XX wieku przez Normana Holtera. Obecnie jest kluczowym narzędziem w diagnostyce kardiologicznej. Jak założyć holter EKG, czego nie wolno robić podczas noszenia i jakie są wskazania do tego badania? Dowiedz się.
Holter EKG – co to jest?
Monitor Holtera, jako nieocenione narzędzie w diagnostyce kardiologicznej, pozwala na wykrywanie nieregularnych rytmów serca, które mogą nie uwidocznić się podczas standardowego badania EKG, przeprowadzonego w warunkach ambulatoryjnych. Holter EKG składa się z kilku elektrod, które są przyklejane do klatki piersiowej pacjenta oraz przenośnego rejestratora noszonego na pasku lub w kieszeni. Podobnie jak w przypadku standardowego EKG, elektrody rejestrują aktywność elektryczną serca, jednak robią to przez całą dobę, również podczas standardowej aktywności codziennej pacjenta. Następnie rejestrator zapisuje wszystkie dane dotyczące rytmu serca, które są analizowane przez lekarza po zakończeniu monitorowania. Analiza może ujawnić różne problemy zdrowotne takie jak arytmie, przewlekłe lub przemijające bradykardie (zbyt wolne bicie serca), tachykardie (zbyt szybkie bicie serca), a także objawy niedokrwienia serca.
Jak założyć holter EKG?
By uzyskać dokładne i rzetelne wyniki badań, istotne jest prawidłowe założenie oraz noszenie aparatu Holtera. Przed założeniem holtera EKG należy pamiętać o tym, że skóra na klatce piersiowej powinna być czysta i sucha. Jeśli więc planujesz badanie holterem EKG, nie nakładaj na skórę kosmetyków typu krem czy olejek. Ewentualne włosy na klatce piersiowej mogą zakłócić kontakt elektrod ze skórą, dlatego zalecane jest ich usunięcie. W celu otrzymania właściwych rejestrów aktywności serca, elektrody powinny być założone zgodnie z instrukcją lekarza, przy czym należy także pamiętać, by dobrze przylegały do skóry.
Holter EKG – czego nie wolno robić podczas noszenia?
Prawidłowo przeprowadzone badanie holerem EKG uwzględnia noszenie urządzania przez cały czas trwania badania, zarówno w dzień, jak i w nocy. W żadnym wypadku nie należy manipulować ani elektrodami, ani samym narzędziem. Co istotne, holter EKG nie jest wodoodporny, dlatego podczas badania należy unikać wody, zwłaszcza kąpieli. Dzisiejsze aparaty Holtera są odporne na interferencje, wskazane jest jednak unikanie bliskiego kontaktu z telefonami komórkowymi i tego typu urządzeniami bezprzewodowymi. Niezalecanyy jest również intensywny wysiłek fizyczny, który może doprowadzić do odklejenia się elektrod.
Jak wyłączyć holter EKG?
Wyłączenie holtera EKG jest najczęściej nieskomplikowanym procesem, a jego przebieg uzależniony jest od konkretnego modelu urządzenia. W tej kwestii również warto postępować zgodnie z instrukcjami lekarza oraz przestrzegać prostych reguł. Zwykle holter EKG programowany jest na określony czas monitorowania (zwykle 24 lub 48 godzin), a po upływie tego czasu zazwyczaj zatrzymuje zapis automatycznie. Jeżeli jednak urządzenie nie wyłączy się samoistnie, należy znaleźć wyłącznik, nacisnąć i przytrzymać przez kilka sekund. Po wyłączeniu narzędzia należy delikatnie odkleić elektrody – jeżeli są to elektrody wielorazowe, należy je oczyścić i przechowywać zgodnie z instrukcją. Po zakończeniu badania holter EKG powinien zostać zwrócony do kliniki lub szpitala, aby zapisane za jego pomocą dane mogły zostać przeanalizowane przez lekarza.