Ból ucha u dziecka – poznaj przyczyny dolegliwości
Zawartość podstrony
Ból ucha to objaw dość ogólny, który trudno jednoznacznie przypisać do konkretnej dolegliwości. W praktyce wcale nie musi oznaczać poważnych problemów, jednak jeśli w grę wchodzi zdrowie naszych pociech, do każdej dolegliwości podchodzimy z niepokojem i czujnością. Zanim jednak udamy się do lekarza, warto przyjrzeć się innym objawom towarzyszącym – dzięki temu będziemy w stanie lepiej rozpoznać problem. Na co zwrócić uwagę w przypadku bólu ucha i kiedy udać się do specjalisty?
Ból ucha – skąd się bierze?
W jaki sposób możemy rozpoznać przyczyny bólu ucha u dziecka? Przede wszystkim pamiętajmy, że samo pojawienie się bólu nie musi świadczyć o poważnych problemach. Taka objaw towarzyszy wielu różnym dolegliwościom, a czasem może pojawić się po prostu znikąd.
Nie należy więc wpadać w panikę, ale jednocześnie nie lekceważmy problemu. Organizm dziecka wciąż się rozwija i kształtuje, a ignorowanie jakichkolwiek sygnałów może skutkować poważnymi problemami w przyszłości. Dlatego warto zrobić rozeznanie i poznać przyczynę dyskomfortu.
Ból ucha u dziecka – jakie są popularne przyczyny?
Jakie są popularne przyczyny bólu ucha u dzieci?
- Uraz mechaniczny – pojawia się np. w przypadku perforacji błony bębenkowej lub uszkodzenia przewodu słuchowego. Warto upewnić się, czy dziecko nie włożyło sobie nic do ucha;
- zmiany zapalne w uchu zewnętrznym;
- dolegliwości ucha środkowego – wywołane np. wysiękiem w ostrym zapaleniu ucha środkowego lub zmniejszeniem ciśnienia w jamie bębenkowej;
- ból rzutowy odniesiony – przyczyną może być wspólne unerwienie ucha i struktur głowy i szyi;
- zapalenie miazgi zębowej, kieszonek przyzębnych lub dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego – stan zapalny w jamie ustnej także może wywoływać dolegliwości takie jak ból ucha.
Kiedy zdecydować się na wizytę u specjalisty?
Wspomniane wyżej dolegliwości to jedynie przykłady problemów skutkujących dolegliwością uszu u dzieci. Kiedy udać się na wizytę do specjalisty? Sygnałem powinny być przede wszystkim niepokojące oznaki takie jak:
- Nasilający się ból;
- nagły i silny ból;
- pogorszenie słuchu – nagłe lub postępujące;
- tkliwość okolic ucha – w szczególności struktur kostnych za małżowiną uszną;
- towarzysząca wysoka, nasilająca się gorączka;
- wysięk z ucha;
- zawroty głowy;
- utrzymujący się przez dłuższy czas niedosłuch;
- ból ucha z przeczulicą twarzy.