Jak łagodzić podrażnienia po goleniu? Czy można ich uniknąć?

Golenie skóry twarzy mężczyzna wykonuje jeśli nie co dziennie, to przynajmniej co 2-3 dni. Skóra jest zatem stale narażona na podrażnienia związane z usuwaniem zarostu. Jak można je łagodzić i czy można ich uniknąć?

Jak uniknąć podrażnień po goleniu? Postawcie na zmiękczanie 

Przed goleniem koniecznie należy postawić na pobudzenie krążenia skóry, a także zmiękczenie włosków. Dzięki temu proces usuwania owłosienia może być łatwiejszy, bezbolesny i bez przykrych niespodzianek w postaci zaczerwienienia skóry, krost czy innych podrażnień. Warto zatem wziąć ciepły prysznic, a także oczyścić dobrze skórę twarzy. Można do tego celu wybrać żel do mycia twarzy np. z krzemionką, niacynamidem czy pantenolem. Później można nałożyć na skórę ciepły ręcznik. Należy pamiętać, że musi być czysty, aby nie przenosić bakterii na skórę twarzy. Potem pozostaje już tylko nałożenie kosmetyku zmiękczającego.

Dobrze sprawdzi się pianka do golenia z hydragliceryną. Nie tylko dobrze zmiękczy zarost, ale pozostawi skórę odpowiednio nawilżoną. Może sprawdzić się także żel, krem lub mydło do golenia. W przypadku tego ostatniego trzeba jeszcze zaopatrzyć się w tygiel i pędzel do golenia. Po odpowiednio zmiękczonym zaroście ostrze sunie lepiej i można usuwać zarost pewnymi pociągnięciami. Trzeba pamiętać, że po każdym należy wypłukać ostrze. Jednocześnie nie można popełnić prostego błędu, a mianowicie rozpocząć usuwania zarostu zbyt szybko, zanim zdąży zostać zmiękczony przez kosmetyk.     

Dobór akcesoriów do golenia oraz prawidłowy sposób golenia mają istotne znaczenie 

Dla redukcji ryzyka podrażnień ważny jest dobór odpowiedniego akcesorium do golenia. Gdy decydujecie się na brzytwę, musicie być tego absolutnie pewni i dobrze opanować jej trzymanie. Ostrze brzytwy także należy płukać po każdym pociągnięciu, a do tego trzeba ją ostrzyć bądź regularnie wymieniać wkłady. Maszynka do golenia jest wygodniejsza w stosowaniu, ale trzeba dobrać ostrze z odpowiednim grzebieniem – otwartym lub zamkniętym. Pierwszy model sprawdza się przy twardym, grubym czy gęstym zaroście. Z kolei drugi jest odpowiednim wyborem dla początkujących, a także posiadaczy rzadszego, cieńszego zarostu. Można golić się z włosem lub pod włos, najlepiej zgodnie z kierunkiem jego wzrostu, gdyż wtedy ryzyko zacięcia skóry jest mniejsze.   

Sposoby łagodzenia podrażnień po goleniu – postaw na odpowiednie produkty lub te domowej roboty 

Pomimo zachowania higieny i odpowiednich akcesoriów oraz kosmetyków podczas golenia skóra nadal jest narażona na podrażnienia. Aby nie wystąpiło pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie, warto wybrać kosmetyk łagodzący. Woda po goleniu przeciw zaczerwienieniom świetnie się sprawdzi. Warto wybrać produkt, który w składzie ma substancje łagodzące jak choćby pantenol, ale i takie, które pobudzają jak mięta czy kofeina. W ten sposób można dodać sobie zastrzyk energii na cały dzień. Istotne znaczenie mają też witaminy w składzie produktu, które zapewniają ochronę skóry przed zaburzeniem funkcjonowania bariery hydrolipidowej. Oprócz produktów kosmetycznych na łagodzenie podrażnień można wybierać również te domowej roboty. Dobrze sprawdzi się choćby żel aloesowy pozyskany bezpośrednio z rośliny i schłodzony w lodówce.