Gdy bolą plecy — jak można ulżyć w bólu?
Zawartość podstrony
Ból pleców to coraz częściej spotykany problem zdrowotny w dzisiejszych czasach, który czasem można wręcz określić mianem choroby cywilizacyjnej. Wszystko przez to, że bardzo często jest on powodowany przez dzisiejszy, mocno siedzący tryb życia. Jak jednak ulżyć sobie w bólu plecach i co można robić, by zniwelować ryzyko jego nawrotu?
Ból pleców — czym może być spowodowany?
Najprostszy powód bólu pleców, który dziś jest bardzo często spotykany to zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej. Najczęściej jest to spowodowane sposobu pracy, a także tym, jak spędzamy wolny czas w domu, gdzie siedzimy na kanapie, czy też fotelu. Ból pleców może być też efektem złych nawyków, takich jak garbienie.
Mniej przyjemne powody bólu pleców dotyczą stanów chorobowych. Mowa tu na przykład o wypadnięciu dysku, czy też złamaniu kręgu. Inne często spotykane powody to zapalenie płuc, trzustki, choroby reumatyczne, czy też zapalenie opon mózgowych. To jednak zaledwie kilka z wielu stanów chorobowych, które mogą powodować ból pleców.
Skuteczne sposoby na ból pleców
Sposoby na ból pleców można podzielić na te domowe i bardziej profesjonalne. W domu można na przykład zdecydować się na ciepłą kąpiel, czy też gorące okłady. Pomocne są też oczywiście takie specyfiki jak maść przeciwbólowa lub rozgrzewająca, a także środek przeciwzapalny. Najprostsze będzie jednak położenie się na chwilę w wygodnej pozycji, co odciąża kręgosłup.
Przy bardziej zaawansowanych bólach pleców lepiej zdecydować się na pomoc specjalisty. Jedna z często spotykanych metod to po prostu masaż wykonany przez odpowiedniego fizjoterapeutę. Regularne zabiegi tego typu potrafią mieć naprawdę zbawienny wpływ na stan pleców.
Jak zapobiegać bólowi pleców w przyszłości
Zamiast regularnie leczyć ból pleców masażami i lekami lepszym pomysłem będzie zapobieganie mu. To wymaga jednak zmiany trybu życia. Przede wszystkim ważne jest zrównoważenie godzin spędzonych w pozycji siedzącej i stojącej, a także nieprzebywanie w żadnej z nich przez dłuższy czas. Na przykład w trakcie pracy przy komputerze warto regularnie robić sobie przerwy na rozprostowanie się i przejście po pokoju.