Jak przeciwdziałać różnym rodzajom bólu?

Dziś poruszymy temat, który dotyczy nas wszystkich, czyli ból i jak mu skutecznie zapobiegać. Tak jak istnieje wiele rodzajów bólu, tak i leczenie go powinno być odpowiednio dostosowane. W aptece internetowej Lek24 znajdziecie wszystko to, co w zwalczaniu tego niemiłego uczucia Wam pomoże. Sprawdźmy jednak jak dobrać odpowiednie leki.

Co to jest ból?

Ból, chociaż niekiedy trudno nam w to uwierzyć, jest naszym sprzymierzeńcem. W naszym organizmie spełnia rolę ostrzegawczo-obronną. Jest sygnałem ze strony ciała, że grozi nam jakieś niebezpieczeństwo. Gdy na przykład zbliżymy rękę do ognia, poczujemy ból ostrzegawczy. Ból może nas też informować o chorobie np. zapalenie wyrostka, kolka wątrobowa, zawał.

Stanowi on bardzo subiektywne uczucie, jakie zachodzi w naszej świadomości. Powodem jego wystąpienia są zwykle szkodliwe bodźce. Czy każdy z nas odczuwa ból podobnie? Nie. Odczuwanie bólu nie zależy tylko od tego wcześniej wspomnianego bodźca, ale również od ogólnego stanu naszego zdrowia i emocji, jakie nam w danej chwili towarzyszą.

Od strony biologicznej ból jest w naszym organizmie rozpoznawany przez tzw. receptory bólowe, inaczej zwane nocyceptorami. To właśnie one reagują na bodźce, które uszkadzają nasze tkanki. Mogą być to bodźce różnego rodzaju – zarówno mechaniczne, jak i termiczne, elektryczne czy chemiczne. Podrażnienie nocyceptorów może wywołać mechanizmy obronne, na przykład odruchy.

Pamiętajmy jeszcze o jednej ważnej kwestii. Ból jest naszym sprzymierzeńcem, ale trwający przewlekle staje się już nie objawem a osobną chorobą. Może być wtedy przyczyną innych dolegliwości takich jak rozkojarzenia, bezsenności, chronicznego zmęczenia, rozbicia, a nawet depresji. Taki ból trzeba bezwzględnie leczyć.

Przeciwbólowe leki bez recepty – substancje czynne

Leki przeciwbólowe zwane są analgetykami, czyli są to substancje powodujące tzw. analgezję, czyli usunięcie czucia bólu. Najbardziej znanymi na naszym rynku substancjami czynnymi są: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i paracetamol.

  1. Kwas acetylosalicylowy – ma działanie przeciwbólowe (bardzo skuteczny w przypadku migren), przeciwzapalne, a także przeciwgorączkowe. Dodatkowo kwas acetylosalicylowy sprawdza się jako lek przeciwzakrzepowy, pod warunkiem jednak, że jest stosowany regularnie przez dłuższy czas.
  2. Paracetamol – to substancja czynna wykazująca działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także przeciwzapalne. To ostatnie jednak w stopniu minimalnym, dużo mniejszym w porównaniu do ibuprofenu czy kwasu acetylosalicylowego. W porównaniu jednak do nich dużo lepiej się wchłania z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30 minutach. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się średnio przez 4 godziny.
  3. Ibuprofen – sprawdza się najlepiej w leczeniu stanów zapalnych, które są także przyczyną bólu. Wykazuje on także działanie przeciwgorączkowe.
Ból

Postacie leków przeciwbólowych 

Leki zwalczające ból to nie tylko tabletki przeciwbólowe, ale także maści przeciwbólowe, plastry, aerozole czy czopki.

Plastry rozgrzewające, maści przeciwbólowe i aerozole sprawdzą się najlepiej w przypadku bólu wywołanego ze strony narządu ruchu. Czopki natomiast polecane są do stosowania zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci już od 3. miesiąca życia. Czopki można stosować do zwalczania dolegliwości bólowych różnego pochodzenia: od bolesnego ząbkowania, bólu po szczepieniach po leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębień. 

Warto zapamiętać, że leki przeciwbólowe w postaci rozpuszczalnej np. tabletki musujące czy saszetki działają szybciej i silniej niż tabletki. Najszybciej i najsilniej będą działać czopki, ponieważ w ich przypadku substancja czynna trafia od razu do krwiobiegu.

Na stronie https://www.lek24.pl/przeciwbolowe.html odnajdziemy tanie leki przeciwbólowe, które możemy kupić zgodnie z naszymi potrzebami. Pamiętajmy jednak aby leków tych nie łączyć z alkoholem i nie przyjmować na pusty żołądek, a także nie przekraczać zalecanej przez ulotki dawki. Starajmy się także nie łączyć różnych leków przeciwbólowych, ponieważ może się okazać, że posiadają one te same substancje czynne, co może doprowadzić do przedawkowania.