Badania urodynamiczne – czym są i kiedy się je przeprowadza?

Dolegliwości ze strony układu moczowego mogą w takim samym stopniu dotyczyć kobiet i mężczyzn, uskarżają się na nie nie tylko ludzie starsi, ale i młodsi. W sytuacji, kiedy nie do końca znana jest przyczyna tych dolegliwości- konieczna jest głębsza, poszerzona diagnostyka. To właśnie w takich przypadkach wykonuje się badania urodynamiczne. Czym one są, jakie są wskazania do ich przeprowadzenia i czy są dla pacjenta bezpieczne? Co warto wiedzieć na temat tych badań? 

Kiedy badania urodynamiczne są szczególnie wskazane? 

Najczęściej, badania urodynamiczne wykonuje się jako kolejny krok w przypadku diagnostyki chorób układu moczowego. Wcześniejszymi krokami jest wykonanie ogólnego badania moczu, posiewu moczu, a także USG pęcherza moczowego czy też cystoskopii. Można je wykonywać zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Dzięki tym badaniom można znacznie lepiej określić czas oraz ilość oddawanego moczu, a nawet dowiedzieć się czegoś więcej o ciśnieniu w obrębie pęcherza. Badania urodynamiczne wykonuje się w przypadku diagnostyki takich chorób jak: 

  • Zaburzenia prawidłowej pracy pęcherza moczowego
  • Wysiłkowe oraz mieszane nietrzymanie moczu
  • Zaburzenia oddawania moczu- przerywany strumień, moczenie nocne, zaleganie moczu, osłabienie strumienia moczu 
  • Nadmierne uczucie parcia na pęcherz 

Badania urodynamiczne – na czym polegają? Ile trwają?

Badania urodynamicznemogą być zlecone przez urologa, nefrologa, a nawet ginekologa. Jak wskazuje sama nazwa tego specyficznego badania, wykonuje się je między innymi po to, aby poznać, jaka jest dynamika pracy pęcherza. Z tego względu, konieczne jest podpięcie dwóch cewników. Jeden podpina się do cewki moczowej, a drugi w kiszce stolcowej, do której konieczne jest dostanie się przez odbyt. Szczególnie ważne jest, aby badanie to było przeprowadzane przy pełnym pęcherzu. Następnie, pacjent musi oddać mocz, a urządzenie zwane uroflowmetrem mierzy parametry z tym związane. Mierzona jest między innymi jego ilość oraz szybkość jego oddawania. Dodatkowo, mierzy się także spoczynkowe oraz wysiłkowe ciśnienie w cewce moczowej. Czas trwania badania nie powinien być dłuższy niż 60 minut. 

Badanie urodynamiczne – powikłania

Faktycznie, badanie może nie należeć do najprzyjemniejszych ze względu na konieczność założenia dwóch cewników. Może to powodować u pacjenta lekki dyskomfort, dlatego też wiele osób wcześniej chciałoby wiedzieć, czy badania urodynamiczne wiążą się jeszcze z jakimiś powikłaniami. Dobrze jest wiedzieć, że raczej rzadko, ale może mieć miejsce perforacja pęcherza moczowego lub tez uszkodzenie cewki moczowej. Możliwe jest też wystąpienie infekcji ze strony układu moczowego. Badanie dostarcza jednak bardzo wielu ważnych informacji na temat pracy samego pęcherza. 

Badanie urodynamiczne – przygotowanie

Wiedząc już na czym polega to badanie- dobrze jest też wiedzieć, w jaki sposób można się do niego przygotować. Więcej szczegółów związanych z tym, w jaki sposób można najlepiej przygotować się do zabiegu znajdziemy na specjalistycznym blogu- https://chlonne24.pl/blog-section/badanie-urodynamiczne-co-to-jest-i-jak-sie-przygotowac. Między innymi warto pamiętać o takich kwestiach jak:

  • Badania urodynamiczne- przygotowanie może obejmować wcześniejsze opróżnienie jelit, najlepiej  w dniu badania. Jeśli zajdzie taka potrzeba- można przeprowadzić lewatywę, która w tym przypadku zawsze jest najskuteczniejsza. 
  • Bezpośrednio przed badaniem najlepiej jest utrzymać lekkostrawną dietę, unikać potraw wzdymających i tłustych. 
  • Przed badaniem najlepiej wypić co najmniej pół litra wody. Bezpośrednio przed samym badaniem nie należy oddawać moczu.