Endometrioza układu moczowego – objawy, diagnostyka, leczenie

Endometrioza to przewlekła choroba, która dotyka wyłącznie kobiet. Charakteryzuje się patologicznym wzrostem tkanki endometrium poza jamą macicy. Ogniska endometriozy spotyka się najczęściej w jajnikach, jamie otrzewnej, jajowodach, jelitach, ścianach pęcherza oraz moczowodach. Endometrioza układu moczowego występuje tylko u 1-2% pacjentek cierpiących na przerost endometrium. Endometrioza głęboko naciekająca najczęściej dotyczy ona pęcherza moczowego (około 70-80%), rzadziej moczowodu (15%), nerek (4%) oraz cewki moczowej (1%).

Najczęstsze objawy endometriozy układu moczowego

Pacjentki chorujące na to schorzenie mogą mieć problemy z oddawaniem moczu. Są one podobne do dolegliwości występujących podczas zapalenia pęcherza moczowego. Pojawia się ból przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz, a także krwiomocz, szczególnie w trakcie występowania miesiączki, gdy krwawi guzek w pęcherzu moczowym. Często też objawy endometriozy układu moczowego nie muszą wcale występować. Aż 30% Pacjentek nie ma żadnych objawów i dolegliwości, które mogłyby wskazywać na obecność choroby.

Diagnostyka i leczenie endometriozy pęcherza moczowego

Najważniejsze jest, by endometriozę układu moczowego rozpoznać możliwie jak najwcześniej (więcej o diagnostyce endometriozy możesz przeczytać na leczymyendometrioze.pl/jak-zdiagnozowac-endometrioze-podpowiadamy-ktore-sygnaly-od-organizmu-powinny-cie-zaniepokoic/), zanim schorzenie spowoduje dysfunkcję narządu, jakim jest nerka czy pęcherz moczowy. Ten typ endometriozy może być rozpoznany zarówno badaniami obrazowymi, jak i badaniem ginekologicznym na wczesnym etapie występowania choroby. Tak ważne jest szybkie rozpoznanie, ponieważ podstępne schorzenie w końcowym etapie może wpływać na dysfunkcję nerki. Wtedy jest to sytuacja podobna do tej, przy raku szyjki macicy. Moczowód biegnąc bardzo blisko części cieśni macicy, może być skompresowany i uciśnięty przez guzek endodermalny. Powoduje to jego poszerzenie, zastój moczu w obrębie moczowodu oraz ciche obumarcie nerki.

Klinika leczenia endometriozy – Medicus Clinic

Endometrioza jest chorobą wieloaspektową, dlatego proces jej leczenia nie należy do najłatwiejszych. We Wrocławiu od ponad 25 lat funkcjonuje klinika leczenia endometriozy, w której wykwalifikowani specjaliści stosują kompleksową terapię, prowadzącą do codziennego komfortu Pacjentek i funkcjonowania bez bólu. Rodzaj leczenia jest zawsze dobierany do stopnia zaawansowania choroby, w sposób indywidualny po wnikliwej diagnozie. Specjaliści biorą pod uwagę życzenia Pacjentki dotyczące dalszej płodności. Dzięki zastosowaniu odpowiednio skomponowanej diety, można spodziewać się zmniejszenia stanu zapalnego, występującego w organizmie, co znacząco zredukuje odczuwanie bólu. Leczenie farmakologiczne pomoże w komfortowym funkcjonowaniu na co dzień. Jeśli dieta i leki nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, wprowadza się leczenie operacyjne. Terapia chirurgiczna może być diagnostyczna lub terapeutyczna, wykonana głównie za pomocą laparoskopii, która cechuje się wysoką precyzją i skutecznym leczeniem Pacjentek. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych laparoskopów w Medicus Clinic okres rekonwalescencji po operacji jest szybki.

W Medicus Clinic wykwalifikowany zespół dba o każdą Pacjentkę w indywidualny sposób, dzięki czemu zdiagnozowany problem zostaje poddany odpowiedniemu leczeniu. Jeśli często masz problem z oddawaniem moczu, zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami, którzy pomogą w jego rozwiązaniu.

Chcesz się dowiedzieć więcej o zabiegu leczenia endometriozy? Wejdź na stronę LeczymyEndometrioze.pl lub odwiedź naszą klinikę zlokalizowaną pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław.

Źródło: Klinika Medicus Clinic z Wrocławia