Ziarna konopi indyjskiej – legalne czy nie?

Ziarna konopi ciągle wzbudzają w Polsce wiele kontrowersji. Ogólnie panuje przekonanie, że marihuana w każdej postaci jest nielegalna w naszym kraju. Jednak czy tak faktycznie jest? W końcu pojawia się coraz więcej produktów, które mają w swoim składzie konopie. Ale czy istnieje tylko jedna odmiana tej rośliny? A może jest ich więcej? Jak to się dzieje, że produkty zawierające konopie są dozwolone w Polsce? Co warto wiedzieć na temat marihuany, aby nie wpaść w tarapaty?

Konopie siewne to nie to samo, co konopie indyjskiej!

Zacznijmy od tego, że nie ma jednego rodzaju konopi. Pierwszym podstawowym błędem jest mylenie konopi siewnych z indyjskimi. Wiele osób myśli, że wszystkie ziarna konopi są takie same i nie ma między nimi żadnej różnicy. Jednak konopie siewne różnią się trochę składem od konopi indyjskich. W dodatku te pierwsze są w Polsce całkowicie legalne. W dodatku kiedyś można było znaleźć mnóstwo plantacji tej rośliny. Dopiero nieporozumienia związane z marihuaną przyczyniły się do tego, że stały się one mniej popularne. Obecnie społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i konopie siewne powracają do łask. To właśnie one znajdują się w składzie popularnych produktów, m.in. kremów, olejków i innych preparatów. Wiele osób docenia ich korzystne działanie na wygląd i zdrowie. Dzięki temu coraz mniej osób ma wątpliwości do legalności konopi siewnej. Ale co z konopiami indyjskimi?

Czy konopie indyjskie są całkowicie nielegalne?

Wiadomo już, że konopie siewne są w Polsce legalne, ale co z konopiami indyjskimi. Wydaje się, że są nielegalne, ale jest wiele miejsc, w których można je kupić. Jak więc przedstawia się sytuacja konopi indyjskich? Warto sobie uświadomić, że nielegalność marihuany w Polsce jest pewnym uproszczeniem. Tak naprawdę, nie można posiadać żadnych specyfików, które mają stężenie THC powyżej 0,2%. Dotyczy to krzaków/suszu, czy ciastek lub innych rodzajów specyfików. Natomiast zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja dotycząca nasion konopi indyjskich, które można kupić np. https://growseed.pl/pl/c/MEDYCZNE/103. Nie mają one wysokiego stężenia THC, więc są całkowicie legalne i nic nie grozi za ich posiadanie.

Ziarna legalne konopi indyjskiej, ale ich uprawa już nie!

Z tego wynika, że ziarna konopi indyjskiej są w Polsce całkowicie legalne. Dlatego można je bez problemu kupić w różnych miejscach. Jednak trzeba uważać, co planujemy z nimi robić. Za samo przechowywanie ziaren w celach kolekcjonerskich nie grozi nam zupełnie nic. Sytuacja zmienia się, gdy chcemy je uprawiać. W tym przypadku mogą nas czekać bardzo nieprzyjemne konsekwencje prawne. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę ziaren konopi indyjskich, to roślina, która z niego wykiełkuje, będzie miała znacznie wyższe stężenie THC. To sprawi, że w świetle prawa staniemy się przestępcami. Dlatego musimy pamiętać, że ziarna marihuany są legalne tylko wtedy, gdy trzymamy je celach kolekcjonerskich. Niektórzy wykorzystują je również do karmienia ptaków.