Dlaczego jednorazowa odzież medyczna jest taka ważna?

Odzież ochronna wykorzystywana jest do wielu zadań. Personel medyczny ubiera ją nie tylko na czas operacji, ale również przed wykonaniem zastrzyku czy badania. Zarówno fartuch medyczny, jak i czepek powinien spełniać pewne kryteria. Odzież medyczna przede wszystkim musi być sterylna. Tylko i wyłącznie w takim przypadku jest w stanie zabezpieczyć pole operacyjne przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami przenoszonymi przez personel szpitala. Fartuchy i czepki mogą być wykonane z materiału użytku wielokrotnego lub jednorazowego. Dlaczego fartuchy jednorazowe i czepki chirurgiczne jednorazowe sprawdzają się najlepiej?

Mniejsze ryzyko powstania infekcji

Chirurg i pozostały personel medyczny musi nosić odzież ochronną, dzięki której ryzyko przeniesienia chorobotwórczych drobnoustrojów w okolice pola operacyjnego zostaje minimalizowane niemalże do zera. Jednorazowe ubrania medyczne, zwłaszcza fartuchy medyczne jednorazowe zapewniają o wiele większą higienę, niż te wykonane z materiałów wielokrotnego użytku. Lekarz, który z nich korzysta chroni pacjentów przed wszelkimi infekcjami. Noszenie sterylnej odzieży medycznej pozwala uchronić chorego przed powikłaniami związanymi z zakażeniem rany bakteriami. Jednorazowe maseczki chirurgiczne wysokiej jakości wykonywane są aż z trzech warstw materiału. Dlatego też, stanowią najlepszą ochronę przed zakażeniami drogą kropelkową. Lekarze podczas zabiegów chirurgicznych muszą dbać o to, by w okolice rany nie dostało się ciało obce. Noszenie jednorazowych czepków chirurgicznych to jedyna skuteczna metoda na zabezpieczenie przed przenoszeniem w pobliże pola operacyjnego włosów, a także martwego naskórka.

Ochrona przed przenikaniem płynów ustrojowych

Podczas operacji ważne jest zarówno bezpieczeństwo pacjenta, jak i personelu medycznego. Jednorazowe fartuchy chirurgiczne, czepki i maseczki zabezpieczają osoby będące na sali zabiegowej przed kontaktem z płynami ustrojowymi operowanego. Noszenie sterylnej odzieży z nieprzemakalnych materiałów chroni przed zawodowym narażeniem na zakażenia. Pełnobarierowy jednorazowy fartuch chirurgiczny ze specjalnymi wstawkami na rękawach pozwala osłonić się lekarzowi przed przenikaniem płynów ustrojowych nawet podczas wielogodzinnych operacji. Co więcej, kiedy poszczególne elementy odzieży łączone są ze sobą za pomocą zgrzewów ultradźwiękowych, ubranie zapobiega przenikaniu wilgoci nawet, jeśli dojdzie do utraty znacznej ilości krwi. Jednorazowa odzież medyczna jest dość lekka, ale jednocześnie bardzo wytrzymała. Jednorazowe fartuch operacyjne mogą nosić zarówno obserwatorzy operacji, jak i chirurdzy.

Większa wygoda personelu lekarskiego

Wielogodzinne operacje wymagają od chirurga pełnego skupienia i przyjmowania niekomfortowych pozycji. Podczas zabiegów lekarz musi mieć więc wygodne ubrania. Jednorazowa odzież ochronna jest lekka. Z tego względu podczas operacji chirurg może swobodnie się w niej poruszać. Jednorazowa odzież medyczna różni się parametrami, takimi jak stopień przepuszczalności wilgoci czy powietrza. Fartuchy chirurgiczne najwyższej jakości wykonane są z materiałów, które oddychają. Noszenie odzieży ochronnej z polipropylenu lub włókniny SMMS gwarantuje stały przepływ powietrza. Jednorazowe czepki wykonane ze specjalistycznych materiałów mają zdolność do odprowadzania nadmiaru potu. Dzięki nim podczas operacji chirurg nie odczuwa dyskomfortu, co z kolei pozwala mu na pełne skupienie.

Włóknina polipropylenowa jest antystatyczna i bardzo miękka. Włóknina SMMS nie zawiera z kolei lateksu, kauczuku i kalafonii dzięki czemu nadaje się dla alergików. Stosowanie jednorazowej odzieży medycznej ma jeszcze wiele zalet. Należą do nich m.in. niska cena, łatwość zakładania oraz brak konieczności wyjaławiania i prasowania.

Na sali operacyjnej należy zachować maksimum sterylności. By zmniejszyć ryzyko przeniesienia drobnoustrojów i ciał obcych, personel medyczny musi korzystać z odzieży ochronnej. Najlepsze zabezpieczenie przed wystąpieniem powikłań zapewniają fartuchy, czepki i maseczki jednorazowego użytku.

Dziękujemy firmie Madens.pl za wsparcie merytoryczne oraz zachęcamy do sprawdzenia oferty odzieży medycznej na stronie https://madens.pl/oferta/fartuchy-chirurgiczne/.

Źródła: https://www.pov-gol.pl/dlaczego-warto/