Ginekologia plastyczna – sposób na zachowanie zdrowia okolic intymnych

W świadomości Polek utarło się, że ginekologia plastyczna i estetyczna służą jedynie tym paniom, które uległy wypadkowi i z tego powodu powstały u nich zniekształcenia w strefie intymnej. Dziedziny te mają jednak znacznie szersze zastosowanie, a z zabiegów korzysta coraz więcej kobiet, które nie tylko chcą poprawić wygląd narządów intymnych, ale również pozbyć się dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie.

  1. Ginekologia plastyczna i estetyczna – czym się różnią?
  2. Najczęściej wykonywane zabiegi

W Polsce rośnie nie tylko wiedza kobiet o możliwości wykonania zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej, ale również ilość klinik i gabinetów, które w takich zabiegach się specjalizują. Pracują w nich nie tylko doświadczeni ginekolodzy – w skład zespołu specjalistów wchodzę także psycholodzy i seksuolodzy, którzy zapewniają pacjentkom pełną opiekę pod kątem dolegliwości fizycznych i psychicznych.

Ginekologia plastyczna i estetyczna – czym się różnią?

Często pojęcia ginekologii plastycznej i estetycznej używane są zamiennie. Nie jest to błąd, ponieważ obie dziedziny zajmują się zabiegami wykonywanymi na narządach intymnych kobiety oraz w ich bezpośrednich okolicach. Różnica polega na sposobie przeprowadzania zabiegów – te z zakresu ginekologii plastycznej zaliczane są do zabiegów inwazyjnych, chirurgicznych, przeprowadzanych za pomocą cięcia, natomiast te z zakresu ginekologii estetycznej są nieinwazyjne i nie wymagają zachowania okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po ich wykonaniu kobieta może wrócić do codziennych aktywności, a do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się m.in. lasery, nici liftingujące lub wypełniacze.

Najczęściej wykonywane zabiegi ginekologii plastycznej

Coraz więcej kobiet szuka informacji i fachowej wiedzy na temat metod leczenia i korygowania wad i dolegliwości, z którymi zmagają się na co dzień. Do często wybieranych zabiegów należą te związane z eliminowaniem skutków obrażeń poporodowych. W klinice medifem.pl wykonywane są więc m.in. waginoplastyka, czyli plastyka pochwy, jak również perineoplastyka, czyli plastyka krocza. Liczna grupa pacjentek poddaje się zabiegom poprawiającym satysfakcję ze zbliżeń seksualnych, która uległa obniżeniu na skutek osłabienia mięśni pochwy po porodzie lub w sposób naturalny, ze względu na starzenie się narządów.

Nie każda dolegliwość wymaga zastosowania zabiegów chirurgicznych. Wiele z nich, szczególnie na wczesnym etapie rozwoju problemu, skutecznie leczą zabiegi ginekologii estetycznej – o tym jednak może zadecydować lekarz specjalista, po zapoznaniu się z historią pacjentki i wykonaniu podstawowych badań.