Zawroty głowy – przyczyny

Zawroty głowy to uczucie subiektywne, wrażenie (uczucie) niepewności i wirowania (kręcenia się w głowie) otoczenia lub obserwowanych przedmiotów.

Zaburzenie to uniemożliwia utrzymanie równowagi i grozi często upadkiem, gdy pacjent nie ma gdzie usiąść czy się położyć. Często przy tym pojawiają się nudności i nawet wymioty oraz lęk. Jest to bardzo często odczuwana dolegliwość, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza, czyli jej nie bagatelizuje, czyli ich niepokoi. Ilość osób odczuwających zawroty głowy wzrasta wraz z wiekiem, po 65 tym roku życia to prawie 50% powodów wizyt u lekarzy wszystkich specjalności.

Zawroty głowy – przyczyny

Zawroty głowy mogą pojawić się przy zmianie pozycji ciała, szczególnie jeśli gwałtownie się podniesiemy, schylimy lub wyprostujemy. W wieku starszym pojawiają się niekiedy bez zmiany pozycji ciała i mają swoje podłoże w chorobach neurologicznych, psychogennych, laryngologicznych, sercowo- naczyniowych.

Podłoże zwrotów głowy to często uszkodzeniem lub zaburzeniem czynności układu przedsionkowego w uchu środkowym i/lub jego połączeń nerwowych (włókien przewodzących nerwu VIII), jądra przedsionkowego w pniu mózgu albo pozostałych struktur nerwowych odpowiedzialnych za utrzymanie poziomu równowagi. Należy zwrócić uwagę, że dotyczy to wyłącznie uszkodzeń jednostronnych. Jeżeli są uszkodzenia dwustronne, to nie ma objawów zawrotów głowy. Przyczyny laryngologiczne i neurologiczne są ze sobą bardzo powiązane, dzielą się na ośrodkowe i obwodowe.

Ośrodkowe przyczyny zawrotów głowy

Objawy zawrotów głowy mogą pojawić się także jako objawy towarzyszące przy chorobach sercowo-naczyniowych takich jak: niedokrwistość, omdlenia odruchowe, arytmia, wahania z ciśnieniem krwi, cukrzycy, chorobach tarczycy i nerek związanych z ich niewydolnością, menopauza.

Hiperwentylacji oraz zaburzeniom nerwicowym też mogą towarzyszyć zawroty głowy.

Stanom przedomdleniowym bez utraty przytomności także towarzyszą zawroty głowy np. na skutek nagłego obniżenia ciśnienia tętniczego, przy udarach i po udarach niedokrwiennych, zmiany miażdżycowe, niemiarowa akcja serca oraz stany nasilonego lęku, duszności.

Obwodowe przyczyny zawrotów głowy

  • urazy ucha wewnętrznego, problemy z błędnikiem (niedokrwienie, wstrząśnienie, wodniak błędnika)
  • stany zapalne nerwu przedsionkowo – ślimakowego i błędnika – jako powikłania np. po grypie
    zapalenie wirusowe części przedsionkowej nerwu VIII (też naczyniowe albo autoimmunologiczne). Oprócz zawrotów głowy mogą wystąpić nudności i wymioty, pacjent leczony jest wówczas antybiotykami i sterydami oraz rehabilitacją, aby nauczył się zachowywać równowagę.
  • nowotwór ucha wewnętrznego, tym dolegliwościom w obrębie ucha środkowego oraz błędnika może towarzyszyć szum uszu i uczucie niedosłuchu oraz do uszkodzenia słuchu.
  • choroba lokomocyjna.

W każdym przypadku problemów z zawrotami głowy należy zwrócić się do lekarza, aby wykonać diagnostykę i ustalić ich przyczynę, bo tylko tę można leczyć, a nie same zawroty głowy.