Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zawartość podstrony
Wyrostek robaczkowy to uwypuklenie ściany jelita ślepego, będącego początkowym odcinkiem jelita grubego, jego długość to ok. 8-10 cm. Powszechnie uważany za organ szczątkowy, w świetle ostatnich badań okazało się, że pełni istotną rolę w działaniu układu odpornościowego organizmu człowieka (wytwarzanie przeciwciał klasy IgA). Niedrożność światła wyrostka związana zazwyczaj z zatrzymaniem treści pokarmowej, prowadzi do zapalenia wyrostka.
Często stawiane pytanie: po której stronie jest wyrostek robaczkowy, powinno być inne, czyli gdzie jest wyrostek robaczkowy? Wyrostek jest po prawej stronie, ale nie zawsze zwisa swobodnie w kierunku miednicy mniejszej. Może być schowany za kątnicą (jelitem ślepym) albo za pęcherzem moczowym. Stąd często kłopoty z rozpoznaniem zapalenia wyrostka robaczkowego na podstawie objawów bólowych.
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy
- nudności, wymioty
- silny ból w nadbrzuszu, przemieszczający się w okolice dołu biodrowego, narastający
- podwyższona temperatura ciała ( ale nie powyżej 38°C)
- niechęć do jedzenia
- problem z oddawaniem stolca
Wymienione objawy są silne przy ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego, ale występują również przy przewlekłym zapaleniu wyrostka, które w końcu przechodzi w ostre.
O wystąpieniu zapalenia wyrostka robaczkowego świadczą też objawy ujawniane w trakcie badania:
- objaw Rovsinga
- objaw Jaworskiego
- objaw Blumberga
Zapalenie wyrostka – przyczyny
- ucisk na wyrostek robaczkowy
- przerost tkanki chłonnej (u dzieci)
- infekcja bakteryjna, zakażenie wirusem
- zamkniecie światła wyrostka
- pasożyty
Rozpoznanie i leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
Podstawą jest wywiad i badanie kliniczne, ponadto wykonuje się badanie RTG oraz ogólne badania krwi i moczu. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego polega na usunięciu wyrostka metodą laparoskopowa lub klasycznie.
Powikłania ostrego zapalnie wyrostka robaczkowego – perforacja wyrostka robaczkowego – po kilku dniach bez leczenia, zapalenie otrzewnej ropień okołowyrostkowy.