Zakażenie pasożytami u ludzi

Do zarażenia pasożytami może dojść dosłownie wszędzie. Nieważne czy jesteś w parku, pracy czy w domu – możesz być narażony na pasożyty. Do organizmu człowieka najczęściej dostają się poprzez jedzenie. Larwy może zawierać mięso, owoce i warzywa czy jaja. Często także do zakażenia dochodzi również poprzez wodę, zarówno tą wykorzystywaną do picia, jak i tą do kąpieli. To jedynie niektóre sposoby, dzięki którym pasożyty dostają się do organizmu człowieka. O objawach, leczeniu i zapobieganiu, przeczytasz poniżej.


Zakażenie pasożytami u ludzi – objawy

Może zdarzyć się sytuacja, w której zakażenie pasożytami nie daje objawów. Jeśli jednak odczuwalne są te z poniższej listy, należy zacząć działać:

  • biegunka,
  • kaszel,
  • brak apetytu,
  • ciągłe zmęczenie,
  • nudności i wymioty,
  • gorączka,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • anemia,
  • wyraźny spadek wagi.

Takie objawy powinny wzbudzić czujność. Wówczas należy bezwzględnie udać się do lekarza. Tylko dzięki badaniom i odpowiedniej diagnozie infekcji pasożytniczych można pozbyć się pasożytów z organizmu.

Leczenie

Podczas wizyty u lekarza, specjalista zadaje kilka istotnych pytań. Wśród nich na pewno znajdzie się takie, które dotyczy podróży do krajów tropikalnych. Szczegółowy wywiad jest bardzo ważny. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo zakażenia pasożytami, lekarz zleca odpowiednie badania. Wśród nich znajduje się badanie kału, testy immunoenzymatyczne czy badania krwi.

Po odpowiednim wywiadzie i przeanalizowaniu wyników badań, w przypadku potwierdzenia zakażenia, lekarz dobiera odpowiednie leczenie. Duże znaczenie mają leki, które poprzez swoje działania porażają pasożyty, które wówczas nie mają możliwości poruszania się i są wydalane z organizmu. Przyjmując określone leki należy liczyć się z tym, iż mogą powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy czy wysypkę skórną. Dlatego warto zapoznać się z treścią ulotki, która znajduje się w opakowaniu.

Poza lekami, warto także wspomóc się naturalnymi sposobami. Mowa tutaj o wyciągach roślinnych, które utrudniają rozwój pasożytów. Najlepiej stosować je na pusty żołądek. W tej kwestii warto zastosować czosnek, tymianek, imbir, koper włoski czy szałwię.

Zapobieganie zakażeniom pasożytami

Prawdą jest to, iż zawsze lepiej zapobiegać niż później leczyć. Na szczęście zakażenia pasożytami należą do rzadkości i są sposoby, dzięki którym można skutecznie zminimalizować ryzyko. Przede wszystkim trzeba postawić na odpowiednią higienę. Mając na uwadze fakt, iż larwy pasożytów mogą znajdować się w jedzeniu, nie można pomijać procesu dokładnego mycia przed ich spożyciem. Odpowiednia i regularna higiena dotyczy również rąk. 

Jeśli spożywasz owoce i warzywa ze swojego ogródka, pamiętaj o tym, aby podlewać je wodą z zaufanego źródła. Warto również zachować szczególną ostrożność podczas podróży, szczególnie w miejsca tropikalne. Wodę najlepiej spożywać z własnej butelki, idealną sytuacją jest również mycie się taką wodą. Dobrym rozwiązaniem jest także posiadanie przy sobie żelu antybakteryjnego, nie tylko w czasie podróży.

Podsumowanie

Zakażenie pasożytami to nic przyjemnego. Nie zawsze daje wyraźne objawy, jeśli jednak odczuwasz takie, które zostały wymienione na początku artykułu, koniecznie zgłoś się do lekarza. Leczenie na własną rękę może nie przynieść pożądanych efektów, a czasami nawet zaszkodzić. Dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu, można pozbyć się pasożytów. Takie leczenie uzyskasz jedynie w gabinecie lekarskim. Z racji tego, że zakażenie pasożytami wiąże się z wieloma niedogodnościami, warto temu zapobiegać. Pamiętaj o higienie, myciu i odpowiednim przygotowaniu jedzenia oraz ostrożności podczas podróży. Pozytywne efekty przyniesie także spożywanie wyciągów z ziół, które uniemożliwiają rozwój pasożytów.