Wspinaczka wysokogórska – hobby czy kurs zawodowy?
Posiadanie hobby, które pozwala na samorealizację oraz odskocznię od codziennych obowiązków i problemów jest czymś wspaniałym. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób, trudniących się różnymi pracami, mającymi inne marzenia i troski, szuka dopóty, dopóki nie znajdzie tego jedynego, wymarzonego zajęcia. Na szczęście pomocne w szukaniu są czasy, w których obecnie żyjemy, a pisząc dokładniej, ilość możliwości, spośród których można wybierać. Coraz większą popularnością cieszą się na przykład wspinaczki górskie, które z jednej strony są szansą na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale z drugiej, dla tych, którzy zaczynają uprawiać wspinaczkę w sposób amatorski, stają się ona pasją. Pasją, którą chcą rozwijać, zdobywając coraz to wyższe i trudniejsze szczyty. Takie hobby w początkowej fazie, oprócz chęci i zaangażowania nie wymaga niczego więcej. Problemy mogą pojawić się wraz z chęcią dalszego rozwoju, który wymaga już stałego podnoszenia umiejętności. W takim przypadku z pomocą przychodzą jednak kursy wspinaczkowe.
Przy wyborze kursu pierwszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest to jakimi umiejętnościami się dysponuje. Od tego zależy bowiem odpowiedni wybór kursu i jego poziomu zaawansowania. Najczęściej spotkać można kursy dla totalnych laików, którzy we wspinaczce stawiają swoje pierwsze kroki, takich, którzy mają już na ten temat pewną wiedzę oraz tych, którzy łączą w sobie odpowiednią wiedzą i umiejętności, ale poprzez szkolenie pragną być jeszcze lepsi. Jeżeli uda nam się określić poziom zaawansowania oraz wybrać kurs, który będzie odpowiedni do stażu, to drugim krokiem jest wybór odpowiedniej szkoły lub instruktora. Przekazywanie wiedzy nie jest sprawą łatwą. Nie każdy, kto trudni się w tym zawodzie, jest w stanie dobrze przekazać ją swoim podopiecznym. Dlatego przed wyborem kursu dobrze jest zasięgnąć opinii tych, którzy już wcześniej z niego korzystali. Najszybciej i najłatwiej tego typu wiedzę można zaczerpnąć z Internetu, sprawdzając fachowe strony i fora.
Decydując się na dany kurs, należy sprawdzić również, gdzie będzie się on odbywał oraz jak długo ma trwać. To ważne z kilku powodów. Pierwszy, dotyczy oczywiście kwestii logistycznych: im bliżej, tym lepiej. Drugi, odnosi się do długości kursu, a co za tym idzie, ilości wiedzy jaką można na nim zdobyć. Przeważnie kursy trwają około 4 dni – to wystarczający czas na szkolenie. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na grupy, a pisząc dokładniej, na ilość osób, które są szkolone podczas takiego kursu. Grupa nie może być za duża, gdyż czas, jaki będzie mógł poświęcić nam instruktor, będzie wówczas bardzo ograniczony. Wybierając kurs wspinaczkowy, należy dodatkowo sprawdzić, czy prowadząca go firma lub osoba prywatna, posiada ubezpieczenie, które chroni uczestników od nieszczęśliwych wypadków.
Na koniec należy pamiętać o jeszcze jednej, bardzo istotnej rzeczy: o dobrym humorze. Wspinaczka to wspaniałe hobby, pełne wielu możliwości rozwoju, poznawania ciekawych miejsc oraz ludzi.