Wózki dziecięce – jak wybrać właściwy?

Wózki dziecięce są jednymi z ważniejszych punktów na listach sprawunków przyszłych rodziców. Zwłaszcza osoby, które nie dokonywały wcześniej takiego zakupu, mogą jednak poczuć się zagubione różnorodnością wariantów. Decyzja nie jest łatwa, gdyż to od prawidłowego doboru zależy komfort i bezpieczeństwo malucha w jego pierwszym środku transportu. Jak nie zginąć w gąszczu propozycji producentów? Jak wybrać wózek dziecięcy, aby spełniał wszystkie kryteria? Skorzystaj z poniższych wskazówek.

1. Wózki dziecięce – rodzaje

2. Czy producent ma znaczenie?

3. Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek?

Nowoczesne wózki dziecięce można podzielić na kilka typów. Poszczególne warianty są dostosowane do różnego wieku: od noworodka po potrzeby starszych dzieci. Sprawdź propozycje na: https://www.bobowozki.com.pl/cybex/m/58.

Wózki dziecięce – rodzaje

To, spośród jakich wózków będziesz wybierać, uzależnione jest od kilku ważnych kwestii. Kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę, to dostępny budżet, planowany sposób wykorzystywania wózka, ulubione miejsca spacerowe. Zastanów się, jak często będziesz podróżować.

Najpopularniejsze wózki dostępne na rynku można podzielić na kilka typów.

  • Wózek głęboki

Podstawowy wariant, który będziesz wykorzystywać przez pierwsze miesiące życia dziecka. Wyposażony jest w wygodną gondolę, w której leży niemowlak, przeważnie większe i stabilne koła oraz spory stelaż.

  • Spacerówka

Z tych wózków można korzystać nawet przez kilka lat. W obrębie tej kategorii znajdziesz modele głębsze – nadające się jako przejściowe, bezpośrednio z gondoli, oraz lżejsze parasolki, przydatne nawet gdy dziecko chodzi samodzielnie. Większość spacerówek można rozłożyć do pozycji leżącej, co stanowi ważny atut przy spacerowych drzemkach.

  • Wózek wielofunkcyjny

Chętnie wybierany przez rodziców stawiających na oszczędności w domowym budżecie. Kupując jeden produkt, uzyskuje się zarówno głęboką gondolę, jak i spacerówkę. W zestawie może znajdować się również fotelik samochodowy lub nosidełko.

  • Wózek do biegania

Idealny wybór dla rodziców aktywnych! Po charakterystyczny trójkołowiec z blokadą przedniego koła chętnie sięgają osoby, które nie chcą porzucać przyzwyczajeń treningowych i joggingu po narodzinach pociechy. Takie wózki cechuje wysoka stabilność i wygodna prowadzenia, a większe koła gwarantują amortyzację nawet na nierównym terenie.

  • Wózki bliźniacze

Wybierać możesz – w zależności od preferencji i wygody – spośród wielu wariantów. To modele, w których dzieci siedzą obok siebie, na wprost lub jedno za drugim. Często konstrukcyjnie przypominają wózki wielofunkcyjne, dzięki czemu stanowią ekonomiczny wybór na kilka lat.

Czy producent ma znaczenie?

Wśród rodziców panują dwa stanowiska. Jedni uważają, że płacenie za konkretną markę nie ma znaczenia, ponieważ koszty wiążą się wyłącznie z logotypem umieszczonym na wózku. Dla innych renomowany producent stanowi synonim wysokiej jakości i solidności wykończenia. Która postawa jest właściwa?

Z pewnością marka nie powinna stanowić kluczowego kryterium, nie sposób jednak zaprzeczyć, że w pewien sposób świadczy o funkcjonalności wózka. Skupiaj się jednak nie na samym brandzie, a na możliwościach, zweryfikuj baby design i wygodę użytkowania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek?

Najlepsze wózki dziecięce oferują wiele wygodnych możliwości i opcji. Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

  • Możliwość złożenia – ułatwi zapakowanie wózka do samochodu czy schowanie go do piwnicy.
  • Łatwość obsługi – opcje takie jak hamulec, zmiana położenia rączki czy rozkładane siedzisko spacerowe nie powinny wymagać dużego nakładu siły i skomplikowanych czynności.
  • Wygodna gondola i profilowane siedzisko.
  • Rodzaj kół – pompowane sprawdzą się w terenie, piankowe w ruchu miejskim.
  • Wymiary i waga wózka.