Wizyta u chirurga: ostateczność czy podstawa?
Zawartość podstrony
Wiele osób uważa, że kiedy choroba rozwinie się na tyle, że konieczna jest wizyta u chirurga, to stan pacjenta jest naprawdę poważny. To nie do końca prawda – chirurg ogólny to jeden z wielu specjalistów, z którymi warto się skonsultować w przypadku niektórych chorób, a operacja może być czasem najmniej dokuczliwą metodą leczenia.
Chirurg nie tylko od operacji
Strach przed wizytą u chirurga wynika przede wszystkim ze skojarzenia tej specjalizacji z przeprowadzaniem poważnych zabiegów. Owszem, chirurdzy czasem przeprowadzają bardzo poważne zabiegi, ale zdecydowanie częściej leczą znacznie mniej skomplikowane dolegliwości. Przede wszystkim jednak chirurg zajmuje się konsultacjami – nie prowadzi się żadnych operacji bez wcześniejszego rozpoznania, a to polegać może na przeprowadzeniu badań laboratoryjnych, obrazowych czy analizie próbek pobranych z konkretnych organów. To właśnie do chirurga należy decyzja o konieczności przeprowadzenia pewnych dodatkowych badań i zanim w ogóle weźmie on do ręki skalpel, czasem potrzeba kilku wizyt konsultacyjnych, żeby upewnić się, że jest to właściwe posunięcie. Z chirurgiem warto więc skonsultować się również wtedy, kiedy potrzeba po prostu świeżego spojrzenia na diagnostykę pewnych schorzeń.
Czy operacje są bardzo obciążające?
Utarło się, że operacja – w zasadzie każda – jest bardzo ryzykowna i jeśli pacjent jej wymaga, to musi być w naprawdę kiepskim stanie. Dzisiejsza technologia jednak pozwala na przeprowadzenie wielu zabiegów choćby na ściankach jelit czy żołądka, a nawet wątrobie w taki sposób, żeby pacjent nie był narażony na prawie żadne dodatkowe dolegliwości. Zakres operacji jest bardzo szeroki, co można podejrzeć choćby na stronie https://chirurgia-onkologia.com.pl/chirurg-ogolny/. Większość tych zabiegów nie jest nadmiernym obciążeniem dla organizmu pacjenta. Owszem, trzeba dać ciału czas na zaleczenie nawet niewielkich ran i tak, z każdym zabiegiem wiąże się jakiś poziom ryzyka, ale ten nie jest zerowy nawet dla zwykłego pobrania krwi. To profesjonalizm chirurga i dobór odpowiednich metod sprawiają, że dziś wiele chorób można usunąć lub przynajmniej załagodzić w czasie jednej krótkiej operacji.
Profesjonalizm ma znaczenie
Źródeł ryzyka w przypadku chirurgii ogólnej jest wiele – przestarzała, nieoptymalna technika prowadzenia operacji, nietypowa budowa anatomiczna ciała pacjenta, niezerowe jest też ryzyko zakażeń czy późniejszego patologicznego gojenia ran. Wszystkie one jednak podlegają w dużym zakresie kontroli. Dobry chirurg na nowoczesnej sali jest w stanie przeprowadzać zabiegi w taki sposób, aby ryzyko z nimi związane było bardzo niskie. Warto wreszcie odrzucić obraz kojarzący się z operacjami – wiele zabiegów przeprowadza się w bardzo „czysty” i „estetyczny” sposób, a na osobie stojącej obok nie robiłyby one żadnego wrażenia, tak samo jak koniec końców nie robią wrażenia na pacjencie, jedynie poza tym, że ustępują objawy dokuczliwej choroby pęcherzyka, żołądka czy dróg żółciowych.