Uzupełniasz magnez? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo

Jesteś osobą aktywną fizycznie? Znajdujesz się w okresie wzmożonej aktywności umysłowej? A może każdego dnia twój organizm jest wystawiany na stres? Istnieje wiele powodów, dla których dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania na magnez. Masz tego świadomość, dlatego – poza racjonalną dietą – uzupełniasz ten pierwiastek poprzez przyjmowanie leków? Sprawdź, czy robisz to poprawnie.

Magnez to pierwiastek, który odgrywa istotną rolę w organizmie. Jest niezbędny do prawidłowego jego funkcjonowania, m.in.:

  • wspomaga pracę układu nerwowego
  • wspiera przemianę węglowodanów, białek, tłuszczów
  • pomaga dostarczać energię – szczególnie do komórek mózgu
  • wspomaga pamięć i procesy myślowe
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego.

Dlatego tak ważne jest niedopuszczanie do niedoborów tego pierwiastka.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez – ile wynosi?

Nawet jeśli znajdujesz się w grupie osób narażonych na niedobory tego pierwiastka, nie możesz uzupełniać codziennej diety „na chybił trafił”. Należy znać dzienne zapotrzebowanie na magnez – to punkt wyjścia do wykonania oznaczenia poziomu tego pierwiastka we krwi i podjęcie stosownych działań w razie niedoborów.

Zgodnie z przyjętymi normami, dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi:

  • 375 mg.

Istnieją także bardziej szczegółowe dane opublikowane przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, zgodnie z którymi dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi[1]:

  • 280 mg – dla kobiet dorosłych
  • 320 mg – dla kobiet w ciąży
  • 350 mg – dla kobiet karmiących piersią.

Przyjmuje się, że przeciętna dieta nie pozwala na uzupełnienie pełnego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek. Wynika to z prostego powodu – jony magnezowe w przewodzie pokarmowym wchłaniają się w zaledwie 30-60%. Dlatego zachodzi konieczność jego uzupełnienia.

Jak prawidłowo uzupełnić poziom magnezu w organizmie?

Jeśli zależy ci na prawidłowym uzupełnieniu magnezu, musisz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że organizm otrzyma jego optymalną ilość.

Pamiętaj! Zarówno niedobór, jak i nadmiar magnezu nie jest dobry dla zdrowia. Dlatego dietę należy uzupełniać rozważnie.

1. Wykonaj oznaczenie poziomu magnezu we krwi

Musisz dowiedzieć się, na jakim poziomie utrzymuje się magnez w organizmie. Najprostszym sposobem jest oznaczenie jego poziomu, które polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Otrzymany wynik będzie punktem wyjścia do dalszych działań.

2. Włącz do diety jeszcze więcej produktów zawierających magnez

Magnez znajdziesz w wielu produktach spożywczych, np. produktach wielozbożowych, roślinach strączkowych, orzechach i pestkach, gorzkiej czekoladzie, kakao. Przeanalizuj codzienny jadłospis i sprawdź, jak dużo produktów zawierających magnez spożywasz. Jeżeli zdecydowanie za mało, włącz ich więcej do codziennej diety.

3. Sięgnij po leki z magnezem

Codzienną dietę możesz uzupełnić preparatem zawierającym magnez. Wybierz jednak lek, który – tak jak na przykład Aspargin – może być stosowany w leczeniu niedoborów tego pierwiastka w organizmie.

Lek należy stosować zgodnie z ulotką (zaleceniami producenta) lub inaczej – wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj! Przewagą leków nad suplementami jest podleganie ścisłym restrykcjom.

[1] https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Stosowanie%20preparatu%20Chela-Mag%20B6%C2%AE%20Mama%20w%20po%C5%82o%C5%BCnictwie%20i%20ginekologii.pdf