Te produkty są dla cukrzyków bezpiecznym wyborem
Zawartość podstrony
Ta choroba jest stara jak świat. Ale czy wiesz, że dopiero od kilkudziesięciu lat jest najpopularniejszą chorobą w krajach zachodnich? Wręcz mamy do czynienia z epidemią cukrzycową! Istnieje jednak tajna broń w walce z cukrzycą. To dieta. Dieta dla diabetyka.
Odżywianie z glukometrem w dłoni
Dietetyk kliniczny Michał Wrzosek pisze w swoim wpisie na temat diety dla cukrzyków, że: Dieta przy cukrzycy jest szczególnie ważnym, o ile nie najważniejszym, czynnikiem wpływającym na komfort życia chorego. Prawidłowo zbilansowany jadłospis pomaga unormować glikemię, zapewnia równomierny i wyważony dopływ energii oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, na jakie osoba z cukrzycą ma zapotrzebowanie. Michał Wrzosek wyjaśnia też, że dieta cukrzycowa wymaga regularnego mierzenia poziomu glukozy, aby wiedzieć, które produkty dla cukrzyków można spożyć: Najważniejszym objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi, ale niestety nie jest on widoczny na co dzień. Dlatego, jeśli nie badasz regularnie stężenia glukozy, pozostaje Ci zachowanie czujności i zwrócenie uwagi na pojawienie się następujących symptomów: wzmożone pragnienie, wzmożone oddawanie moczu – zwłaszcza w nocy, niekontrolowany spadek masy ciała, brak energii, ospałość, nagłe kłopoty ze wzrokiem, sucha swędząca skóra, drażliwość i apatia, stany zapalne narządów moczowo-płciowych.
Dlaczego niski Indeks Glikemiczny jest wskazany?
Będąc cukrzykiem pewnie wiesz, że IG (Indeks Glikemiczny) pełni w Twojej chorobie rolę podobną do koła sterowego na statku – Twoje życie popłynie w kierunku, który wyznaczy mu IG. Produkty wysoko-glikemiczne (>70) implikują (szybki!) wzrost glukozy we krwi, a nisko-glikemiczne (<50) – powolny. Wysokie stężenie cukru (hiperglikemia) stawia na nogi organizm (dążący do wyrównania stężenia cukru), a glukoza wnika do tkanki mięśniowej i tłuszczowej.
Dieta dla cukrzyków składa się z (nieprzetworzonego!) chleba
Zacznijmy od węglowodanów – Polskie Towarzystwo Diabetologii zaleca, aby stanowiły one 45% całkowitej podaży energii. Pożądany Niski IG znajdziesz w produktach nieprzetworzonych z mąki pełnoziarnistej (<55): pieczywie, kaszach gruboziarnistych, makaronach, ryżu. Zawierających też sporo witaminy B12 – której niedobory występują w cukrzycy. Wprowadź też mąkę razową – o typie powyżej 1500. Raz na jakiś czas włącz do diety desery – zgodnie z zasadą, że zakazując sobie kuszących przekąsek, jeszcze bardziej nabierasz na nie ochoty. Lecz wybieraj te na bazie naturalnych słodzików i nieprzetworzonych produktów!
Warzywa obniżają IG – więc jedz je!
Dobra dieta dla cukrzyków obfituje również w warzywa, bo są przeważnie bardzo nisko-glikemiczne i niskokaloryczne. A poza tym – dodane do posiłku – obniżają jego IG. Dobra dieta diabetyczna zawiera też (sycący!, a więc dobroczynny dla cukrzyka) błonnik – znajdujący się również we wspomnianych wcześniej produktach pełnoziarnistych. Optymalna ilość błonnika w diecie cukrzyka wynosi 25 g. Sięgaj więc po sałatę, ogórki, pomidory (<15). W formie surowej, jak i przygotowane na parze lub lekko podduszone. Uważaj jednak na niektóre warzywa wysoko-glikemiczne – na przykład dynię, długo gotowane i pieczone ziemniaki (ziemniaki gotowane na parze generują niższy IG).
Uważaj na owoce!
Co z owocami? Nie zjadaj ich samodzielnie jako przekąski, lecz dodawaj do posiłków – obniżających ich IG. Bo same w sobie dość szybko podwyższają (jako cukry proste) poziom glukozy we krwi. A diabetycy powinni ograniczać poziom (znajdującej się w owocach) fruktozy do 50 g na dobę.
Proteiny dla diabetyków
Dieta dla cukrzyków powinna zawierać również optymalną ilość makro i mikroelementów. Powinna obfitować w produkty świeże. Dodatkowo może pomóc zredukowanie masy ciała do BMI poniżej 25 – np. poprzez zwiększenie ilości białka do 2 g na kg masy ciała. Bo białko – wykazując duży współczynnik TEF (termogeneza poposiłkowa) – traci aż 25% energii na sam proces strawienia. Wybieraj jednak chude źródła protein – na przykład gotowaną pierś kurczaka.