Szkoła rodzenia online – nie tylko w czasie pandemii

Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas wyjątkowy, z którym często wiąże się jednak pewne uczucie niepewności. Przyszłe mamy w tym roku zostały narażone na dodatkowy czynnik stresujący – pandemię koronawirusa, która spotęgowała ich obawy o zdrowie własne i dziecka. Co więcej, wprowadzone obostrzenia utrudniły wizyty lekarskie, ograniczyły porody rodzinne, a także uniemożliwiły udział w stacjonarnych zajęciach przygotowujących do porodu i roli matki. Szkoły rodzenia, chcąc zapewnić ciężarnym dostęp do sprawdzonej wiedzy i poprawić ich komfort psychiczny, wprowadziły do swojej oferty kursy online.

Kobiety, zwłaszcza w pierwszej ciąży, nie zawsze wiedzą jak poradzić sobie w nowej sytuacji, dlatego szukają informacji w różnych źródłach. Niestety ciężarne często nie zdają sobie sprawy z tego, że znalezione w sieci wiadomości mogą nie być prawdziwe, a podpowiedzi mamy czy koleżanki niekoniecznie zgadzają się z aktualnymi wytycznymi i najnowszą wiedzą medyczną. Świadome mamy ze względu na dobro dziecka coraz chętniej korzystają jednak z usług szkół rodzenia, o czym świadczy duża popularność jaką cieszyły się tego typu organizacje jeszcze przed wybuchem epidemii COVID-19. Zajęcia prowadzone są zazwyczaj przez położne, które na co dzień pracują w szpitalach, odbierają porody i posiadają wieloletnie doświadczenie, więc uczestniczki kursów mają pewność, że wiadomości, które są im przekazywane są wiarygodne.

Przyszłe mamy zapisując się do szkoły rodzenia chcą zdobyć informacje, które pozwolą im odpowiednio przygotować się do porodu i oswoić lęk przed nieznanym. Aby zapewnić ciężarnym stały i bezpieczny dostęp do wiedzy w dobie pandemii wprowadziliśmy do swojej oferty kursy online. Co ciekawe, w tym trudnym okresie odnotowaliśmy zwiększone zapotrzebowanie na edukację przedporodową – zapisy wzrosły o 20% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na pewno przyczyniła się do tego izolacja społeczna oraz większa ilość czasu spędzanego w domu. W ciągu zaledwie 3 miesięcy przeszkoliliśmy 490 ciężarnych – mówi Sylwia Mboka, Koordynator Szkoły Rodzenia CMP.

Czy warto zapisać się na zajęcia online?

Najczęściej do szkół rodzenia przychodzą kobiety w pierwszej ciąży oraz mamy, które chcą odświeżyć swoją wiedzę przed narodzinami kolejnego dziecka, w sytuacji gdy ich pociechy dzieli dość duża różnica wieku. Ciężarne często dobierają termin i godzinę kursu pod partnera, tak aby on też mógł brać udział w zajęciach i wspierać je swoją obecnością. Szkoła rodzenia online znacznie ułatwia wspólne uczestniczenie w wykładach oraz sprzyja skoncentrowaniu się na przekazywanych informacjach. Dzięki możliwości odbywania kursu w domu oszczędza się czas potrzebny na dojazd do placówki, a pary, które już są rodzicami nie muszą szukać opieki dla dzieci na czas ich nieobecności. Dodatkowo, panie gorzej znoszące ciąże nie rezygnują z zajęć, bo mogą w nich uczestniczyć w komfortowych, domowych warunkach.

Zależało nam, aby kursy prowadzone przez Internet były utrzymane na tak samo wysokim poziomie jak zajęcia stacjonarne. Przed pandemią tradycyjne spotkania odbywały się raz w tygodniu i trwały przez kolejnych pięć, natomiast te online przyjęły bardziej zintensyfikowaną formę – od poniedziałku do piątku, po trzy godziny dziennie. Nowa formuła zajęć spodobała się uczestniczkom szkoły rodzenia – jak pokazują wyniki ankiet aż 95% z nich zadeklarowało całkowite lub częściowe spełnienie oczekiwań wobec programu, a 80% uważa organizację zajęć za bardzo dobrą1. Sukces, jaki odniosła szkoła rodzenia online, skłonił nas do wprowadzenia kursów internetowych do naszej oferty na stałe – komentuje Sylwia Mboka z Centrum Medycznego CMP.

Podczas kursów szkoły rodzenia uczestniczki zdobywają wiedzę na temat m.in.: porodu, pobytu w szpitalu, połogu lub laktacji oraz mogą ćwiczyć umiejętności niezbędne w pielęgnacji dziecka. Niezależnie od tego czy przyszłe mamy wybiorą zajęcia online, czy spotkania stacjonarne, po zakończeniu kursu będą wiedzieć, co może je spotkać, jak mają się zachować w danej sytuacji i zyskają poczucie, że są dobrze przygotowane.

* * *

Centrum Medyczne CMP to polska, rodzinna firma, która powstała w 2002 roku na bazie zespołu prywatnych gabinetów, w których przyjmowali lekarze z rodziny Walickich, a także spokrewnieni oraz zaprzyjaźnieni z rodziną. Obecnie Centrum Medyczne CMP to sieć przychodni medycznych, posiadających 14 placówek na terenie Warszawy, Piaseczna i Łomianek oraz współpracujących z ok. 300 podwykonawcami na terenie całej Polski.

1 Wyniki przeprowadzonej przez Centrum Medyczne CMP ankiety internetowej na grupie 101 uczestniczek zajęć online Szkoły Rodzenia CMP.