Szałwia lekarska – właściwości lecznicze, działanie
Zawartość podstrony
Szałwia lekarska nie bez powodu ma taką nazwę, ponieważ należy do roślin leczniczych, ale doskonale sprawdza się jako przyprawa poprawiająca smak potraw. Nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa salvere – leczyć. Wykorzystywane są głównie właściwości bakteriobójcze i ściągające szałwi. Na bazie szałwii lekarskiej produkuje się również kosmetyki, wykorzystując jej bakteriobójcze właściwości i zawartość olejków eterycznych, w celu poprawienia naszego wyglądu.
Prozdrowotne właściwości szałwii wynikają z zawartości w jej liściach, garbników, kwasów organicznych, karotenu olejków eterycznych oraz witamin: A, C, B oraz minerałów: wapń, magnez, potas, sód, cynk i żelazo.
Wykorzystanie właściwości bakteriobójczych szałwii wynika z faktu, że działa na różne odmiany bakterii, na zakażenia grzybicze, odnotowuje się jej działanie wspomagające przeciw wirusom wywołującym HIV.
Sposób przygotowania naparu z suszonej szałwii w celu wpicia:
1-2 łyżeczek zalać szklanką wrzątku, przykryć talerzykiem po ok. 15 minutach wypić napar.
Szałwia – właściwości
Szałwia dzięki właściwościom przeciwzapalnym i ściągającym i odkażającym stosowana jest jako środek do płukania gardła, nie tylko przy wirusowych i bakteryjnych stanach zapalnych, ale również przy anginie i chorych migdałkach łagodzi objawy tych chorób. Sprawdza się jako płukanka również przy owrzodzeniach jamy ustnej lub krwawiących dziąsłach. Napar można pic jako lek wykrztuśny i ściągający poprawiający usuwanie wydzieliny z oskrzeli.
Szałwię stosuje się w celu poprawy samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. Poprawia skupienie, koncentrację i pamięć, uspokaja nerwy, odnotowano nawet poprawę zdolności umysłowych u chorych na Alzheimera.
Szałwia wspomaga pracę układu pokarmowego, wspomaga trawienie, łagodząc wzdęcia, a także obniża poziom cholesterolu we krwi.
Łagodzi skutki menopauzy oraz bolesne miesiączki i bezsenność poprzez zawartość fitoestrogenów, garbników, olejków roślinnych dzięki ich rozkurczowym właściwościom oraz działaniu przeciwpotowemu, przeciwzapalnemu. Działanie ograniczające potliwość można z powodzeniem wykorzystywać również przy łagodzeniu potliwości przy gorączce, nerwicy i dolegliwościach towarzyszących przy chorobie nadczynności tarczycy. Działanie szałwii w tym wypadku jest dość silne i skuteczne, bo pierwsze jego efekty są widoczne już po 2-3 godzinach od wypicia i utrzymują się nawet do 2-3 dni.
Szałwia wchodzi w skład wielu kosmetyków, kremów, żeli, balsamów, szamponów do mycia i pielęgnacji ciała oraz kremów do cery dojrzałej, bo jej właściwości opóźniają proces starzenia się skóry. Używana jest też jako dodatek do produkcji mydeł i perfum wykorzystując jej olejki eteryczne.
Szałwia lekarska chodzi też w skład preparatów i suplementów oraz leków do pielęgnacji cery trądzikowej, skóry dotkniętej problemami grzybicy, leczeniu łuszczycy.
Szałwia – przyprawa
Suszone liści szałwii to świetna przyprawa stosowana z powodzeniem do przyprawiania wielu potraw, poprzez poprawę smaku oraz zapachu.
Szałwia – przeciwwskazania
Należy zrezygnować z doustnego przyjmowania szałwii przy zażywaniu antydepresantów, leków uspokajających oraz leków przeciwzakrzepowych (acard, polocard), ponieważ może nasilać ich działanie.
Poza tym nadmiar szałwii przyjmowanej doustnie może zaszkodzić, dlatego nawet jak nie ma ewidentnych przeciwwskazań , należy stosować ją z umiarem.