Stopa cukrzycowa, czyli do czego prowadzi nieleczona cukrzyca

Stopa cukrzycowa to groźne powikłanie nieleczonej bądź nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Jest to choroba niedokrwienna stóp, która może doprowadzić do jej amputacji. Stopa cukrzycowa utrudnia gojenie się ran i wywołuje ich owrzodzenie, a ponadto zmniejsza wrażliwość stopy na ból. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy, co w konsekwencji prowadzi do trudności w chodzeniu.

Przyczyny stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to zakażenie, owrzodzenie bądź zniszczenie tkanek głębokich stopy. Jej główną przyczyną jest nieleczenie objawów cukrzycy typu 2. Zazwyczaj pojawia się ona po latach źle prowadzonej terapii. Za wszystko odpowiedzialny jest zbyt długo utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi. Wyróżniamy dwie odmiany tej choroby:

  • Niedokrwienna – powstaje na skutek gorszego ukrwienia stopy
  • Neuropatyczna – związana z uszkodzeniem obwodowego układu naczyniowego

Objawy stopy cukrzycowej

Najczęściej, stopa cukrzycowa zaczyna się objawiać za sprawą niewinnego bólu stopy. Niedługo później pojawiają się dodatkowe dolegliwości:

  • Bolesne skurcze mięśni, mrowienie i kłucie w nodze
  • Łuszczenie i wysuszanie się skóry
  • Gorsze gojenie się ran
  • Pojawiające się na skórze pęknięcia i owrzodzenia
  • Drętwienie stóp
  • Nieprawidłowe odczuwanie temperatury i bodźców bólowych
  • Zaburzenia równowagi

Leczenie stopy cukrzycowej

Odpowiednia kontrola i pielęgnacja stóp mogą zapobiec rozwojowi tej choroby lub znacznie ją opóźnić. Z tego względu niezbędna jest wizyta w Poradni Diabetologicznej. Tylko specjalistyczna konsultacja pozwoli na wdrożenie właściwego i skutecznego leczenia. Niezwykle ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia tej choroby, jest przede wszystkim odpowiednio prowadzona terapia, której celem jest obniżenie poziomu cukru we krwi. Ponadto bardzo istotna jest dbałość o zdrowie oraz dobrą kondycję stóp.

W cały proces leczenia tego schorzenia zaangażowanych jest cały szereg specjalistów, od chirurga naczyniowego, aż po rehabilitanta. Pacjent leczony na stopę cukrzycową zostaje zaopatrzony w specjalnie dobrane wkładki lub obuwie ortopedyczne. W przypadku leczenia zaawansowanych już zmian, diabetyk powinien mieć przeprowadzone zabiegi naczyniowe. Do leczenia ran i owrzodzeń, stosuje się preparaty ze srebrem, tlenowe komory hiberbaryczne oraz opatrunki z podciśnieniem.

Profesjonalną pomoc możesz uzyskać również w Centrum Medycznym GeoMedical w Katowicach – www.geomedical.pl.